Zovšadiaľ sa na vás rúti ako sa obliekať ekologickejšie, udržateľne a kapsulovo? A vy ste ešte len na začiatku a vôbec neviete čo máte urobiť, či to všetko povyhadzovať alebo čo s tým vlastne? Tak tento post je práve pre vás. Či už máte v šatníku značkové, alebo neznačkové, secondhand alebo vintage, fast alebo slowfashion… to je jedno. Aplikujte týchto 5 pravidiel a žiadny ekologický “šialenec” vám nemôže nič vytknúť.ekologicky satnik

Pravidlo číslo 1 

Hlavne to preboha všetko nevyhoďte do koša, pretože je teraz moderné vyhadzovať. Ak chcete zahájiť ekologický prístup, nemôžete zahltiť smetisko všetkým čo máte. To ja asi najväčší omyl, ktorého sa dopúšťajú všetci začínajúci eco-bio-folloveri. Chytím to, vyhodím to a nahradím to niečím čo je nové, ekologické, nevyrobené z plastu a podobne. A to je najväčší omyl. Predsa týmto krokom podnietite opätovne len zvýšenú spotrebu, síce viac šetrnú k prírode, ale predsa len kolotoč sa stále točí.

Pravidlo číslo 2

Urobte si poriadok a naozaj nechajte len to, čo vám sedí, pristane, a čo milujete. Toto je absolútne kľúčové, keď chcete začať. Musíte mať prehľad, čo kde máte. Až potom sa viete rozhodnúť, či to chcete alebo nechcete. V tomto kroku naozaj odporúčam prečítať knihu Marie Kondo, pretože jej prístup k ohodnocovaniu vecí sa mi zatiaľ javí najzmysluplnejší.
Vytrieďte si všetko do 3 kôpok:
  • Prvú nazvite “Nechám si odložené” t.j. to, čo momentálne nebudete nosiť, napríklad zimné veci, veľké, malé, tehotenské, sentimentálne a tak podobne.
  • Druhú napríklad nazvite ” Zbavím sa “, sem dajte všetko, čo darujete do bazáru, do humany, na swap, kamarátke, sestre, alebo predáte online.
  • Tretiu “Aktuálne nosím”, tu ostane všetko čo milujem, sedí mi, spadá pod aktuálne počasie. Kôpku vyhodím do smetí si radšej ani nezakladajte. Keď tam fakt nájdete niečo, čo je napríklad roztrhané staré tričko, tak to rozstrihajte na kusy a použite ako handričku, tiež ušetríte prírodné zdroje, keď si najbližšie v drogérií nekúpite bal papierových utierok na stôl alebo na drez:)

Pravidlo číslo 3

Hoci máte šatník plný zo Zary a H&M, cieľ je sa o to začať starať tak, aby to vydržalo čo najdlhšie. Nekupujte nový čierny sveter od ekologickej značky, keď doma máte taký istý zo Zary. To nie je sustainable! Pozorne si prečítajte, aké má váš sveter zloženie a ako sa oň treba starať. Čudovali by ste sa, koľko ľudí si neprečíta štítky na oblečení a vyperie sveter na 60% keď má napísané 30%. A potom sa čudujeme, keď sa vyťahá alebo zrazí. Toto ja považujem fakt za vyhodené peniaze. Zimné svetre netreba prať tak často. Odborníci odporúčajú ich vetrať vonku na mraze a tak zabijete všetky baktérie a pachy, ktoré ste nachytali. Zvoľte takú variantu, aby ste sa cítili dobre ale aby ste veci aj trocha šetrili. Taká sušička je podľa mňa úplne mimo. Jednak si zničíte všetky veci a jednak miniete kopec elektriny:)

Pravidlo číslo 4

Keď už teda prídete k tomu, že si fakt potrebujete niečo nové kúpiť, vtedy skúste najskôr pozrieť staré zásoby, niečo prešiť, recyklovať, upcyklovať, upraviť, alebo pozrieť secondhand alebo slowfashion. Keď neviete šiť, oslovte kamarátku, alebo si nájdite spoľahlivého krajčíra v okolí. Môj šatník napríklad pozostáva z rôzneho druhu oblečenia. Nájdete tam aj “highend” prémiové značky, potom aj bežné “highstreet” značky, ale aj vintage, secondhand aj výrobky od lokálnych výrobcov. Všetko so všetkým si pekne visí spolu v skrini a všetko mám rovnako rada. usit

Pravidlo číslo 5

Myslite na dlhé trate. Radšej kúpte niečo v klasickom strihu, menej krikľavej farbe, je menšia pravdepodobnosť, že to vyjde z módy. Nemusíte si zrovna všetko kúpiť v čiernej alebo šedej. To nie je potrebné, len trocha viac premyslite, či si kúpite kvetované šaty, ktoré budúcu sezónu vyjdu z módy, alebo kúpite také isté šaty, toho istého strihu, ale povedzme v béžovej alebo bielej. Vačšina výrobcov ponúka jednu a tú istú položku viac ako v jednej farbe alebo vzore. Proste si predstavte, že to je vaša finančná investícia a chcete dostať “cost per wear” na minimum. Cost per wear” (voľný preklad = suma, za ktorú ste kúpili napríklad šaty deleno počet oblečení danej veci). A tak môžete veľmi rýchlo zistiť, že cost per wear lacnej veci môže byť vyšší ako cost per wear drahej veci, ktorú budete nosiť do konca života.
Ω
Ω
Keď sa budete držať týchto piatich pravidiel, váš šatník bude jednak v dobrej kondícií, budete mať dobrý prehľad a budete si vedieť každý jeden nákup a položku obhájiť. Ale nezabudnite, móda má byť hlavne zábava. 
S pozdravom Milamal / Petra Moravčík

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.