Materské otázniky

Pocit zodpovednosti za našich najmenších, ba dokonca vplyv okolia nás niekedy privedie k myšlienkam v ktorých sa často samé seba pýtame, či sme pre naše deti dobrými mamami. Taktiež sa pýtame, či sme dosť múdre, dosť obetavé, dosť trpezlivé… Tieto pocity sú prirodzené. Každá mama predsa túži byť pre svoje dieťa tou „najlepšou“.

Ale čo v skutočnosti znamená byť „dobrou mamou“?

Starať sa o dieťatko, kŕmiť ho, obliekať, prebaľovať, vzdelávať… Byť takou, ktorá ho naučí nielen padať, ale aj vstávať. Takou, vďaka ktorej bude vedieť rozoznávať dobré od zlého. Takou, ktorá mu ponúkne možnosť rásť v stabilnom a láskyplnom prostredí bez toho, aby mu bránila v jeho ceste za poznaním. To určite áno. Odpovedí existuje mnoho. No existuje na svete niečo, o čom dokážeme s istotou vravieť, že to má takú istú váhu pre všetkých? To, čo je vo vašom ponímaní podstatné, môže byť pre inú matku zbytočné a naopak.mama

Niekto si pod pojmom „dobrá mama“ predstaví ženu, ktorá sa obetuje, pretože každý svoj voľný okamih venuje deťom a rodine. Iný si predstaví ženu, ktorá sa aj napriek tomu, že sa primárne venuje rodine nevzdala svojich záľub a potrieb. Preto, nepokladajte si otázky, ktoré sú založené na úsudku ostatných. A už vôbec nie, či je to „dostatočné“. Ak máte z akýchkoľvek dôvodov potrebu analyzovať, či ste naozaj dobrou mamou, spýtajte sa skôr či ste šťastnou mamou. Pretože byť rodičom nie je len o „dokonalej“  výchove alebo starostlivosti, ale predovšetkým o vytvorení harmonického prostredia, v ktorom môže dieťa pokojne rásť a rozvíjať sa. Najlepšie možné detstvo (a na tom sa asi zhodneme všetci) je šťastné detstvo. Preto buďte šťastné matky a ukážte svojmu dieťaťu, že to naozajstné šťastie nespočíva vo veciach ale v kráse života, vo všetkých všedných okamihoch, ktorými sú napríklad spoločne strávené slnečné dni.

A ak aj niekedy cez únavu a vyčerpanosť nevidíte to šťastie čo vo vás je vedzte, že je tu a teraz. Stačí, ak sa pozriete na ten zvedavý a čistý pohľad vášho dieťaťa, v ktorom nájdete všetky odpovede na vaše otázky, a to vrátane tej.. „Som dobrá mama?“

text: Martina Mihalovičová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.