Má dve deti, jedného muža a psa. Intenzívne sa venuje blogovaniu, joge, rada číta a kávičkuje. Články, ktoré píše nájdete v najznámejších slovenských magazínoch. Jej silne návykový zmysel pre humor, optimizmus a situácie, ktorým sa nevyhne žiadna mama, zvečnila v knihe Denník aktívnej matky, ktorá vyšla na jar tohto roka. Prijala ma na rozhovor a vznikla z toho pekná storka. O živote, práci a rodine s Adelou Jasenovcovou.

kniha
Vysmiata Adela so svojimi dcérkami

Ako ste sa dostali k blogovaniu? Doviedla vás k tomu každodenná materská 
rutina, alebo ste tento svet objavili už dávno predtým?

Odmalička som rada písala. Asi v desiatich rokoch vznikol môj prvý denník, ktorý mám doteraz odložený. Neskôr pribudli básne, poviedky, ktoré nikdy nikto nevidel a asi ani neuvidí, keďže som si ich spätne po sebe minule čítala a sú to depky. Dosť ma ovplyvňovala tvorba beatnikov a v puberte to nie je bohviečo.(smiech) A potom také všelijaké zaľúbené texty bez pointy. Písanie som na chvíľu odložila a vrátila sa k nemu o pár rokov, keď som začala občasne asi v roku 2010 písať pre printové mediá. A samozrejme neskôr áno, materská – to je nevyčerpateľná studnica nápadov.

Adela JasenovcováPopri dvoch deťoch času nazvyš nie je veľa, do toho aktívne športujete, kedy stíhate písať, manžel pomáha?

Už tak veľmi nešportujem, ako keď som bola päť rokov s dvoma dievčatkami doma na materskej. Mala som na to viac času a aj dôvodov – psychohygiena. Teraz sa viac-menej len udržujem.(smiech) Manžel je hlavným živiteľom rodiny a pomáha. Ku tomu však potrebuje aj on sebarealizáciu, takže bajkuje takmer za každého počasia a počas celého roka. Ja sa z jeho športovými výkonmi nemôžem porovnávať a najmä nie som súťaživý typ.

Už osem rokov sa venujete joge. Stali ste aj certifikovanou inštruktorkou. Prečo ste začali? Bol nejaký rozhodujúci moment v živote, ktorý vás presvedčil?

Momentov bolo viac. Ale keďže sa joge venujem už takmer deväť rokov s prestávkami na tehotenstvo a obdobie tesne po pôrodoch, povedala som si, že chcem práve toto urobiť poriadne. Naučiť sa jogu do hĺbky a detailu, so všetkým, čo v sebe skrýva a certifikát prvej série bol tou správnou a jedinou cestou. Okrem toho som chcela vedomosti odovzdať a pomôcť druhým, ktorý sa jogu chcú učiť. Mám súkromné lekcie a klienti skutočne ocenia, keď k nim prídem domov a individuálne sa im venujem.

“Rada by som mamičky povzbudila, že sa všetko dá, ak len trochu chcú”

Celá vaša rodina aktívne športuje. Manžel behá a bicykluje. Dievčatá vynikajú v gymnastike. Život bez pohybu vám teda nehrozí. Venujete sa ale aj iným nešportovým rodinným činnostiam?

Či vynikajú v gymnastike, to by som netvrdila, skôr majú na to genetické predispozície a veľa ich to nestojí. Chodíme spolu na výlety, spoznávame Slovensko, milujeme more a menej komerčné miesta. Denne im čítame, vidia nás často s knihou v ruke, chceme v nich prebudiť aj toto, no deje sa to automaticky.Denník aktívnej matky

V jednej z recenzií na vašu knihu Denník aktívnej matky sme sa dočítali, 
že v nej často opisujete ako chodíte behať. Chceli ste mamám ukázať, že 
športovať sa dá aj popri deťoch a inšpirovať ich k aktívnemu životu, 
alebo to nebol zámer?

Rada by som mamičky povzbudila, že sa všetko dá, ak len trochu chcú. Ak nájdu tú správnu motiváciu, bude ich to hnať samé. Nemusí to byť len chudnutie, hoci to tým zvykne začínať. Neskôr sa im šport zaryje pod kožu a stane sa každodenným návykom. Niekedy stačí len hopkať popri kočíku alebo rýchla chôdza, keď je ozaj intenzívna a dostatočne dlhá trasa. Behala som so s psom, s jedným dieťaťom, s oboma, aj s troma, niekedy popri malom bicykli inokedy dookola na školskom ovále, keď sa deti hrali v strede s loptami. Dá sa to.

Denník aktívnej matky
Ilustrácie z knihy Denník aktívnej matky

Kniha je obohatená o krásne ilustrácie. Komu patria?

Som rada za túto otázku. Moja dlhoročná kamarátka Veronika Kalužáková nám ako rodine pomohla prekonať ťažšie obdobie, keď sa nám narodila druhá dcéra, staršia mala vtedy čerstvé dva. Muž ráno pred prácou nestíhal venčenie psa a Veronika, zároveň naša suseda, nám s tým rok pomáhala. Nájsť režim novorodenca, druhého dieťaťa a uspokojiť aj základné potreby psa, bolo nemožné. A tak sme sa spoznali, občas aj povarovala, čítala moje príspevky a keď mi vydavateľstvo potvrdilo vydanie knihy, oslovila som ju s ilustráciami, keďže kresliť vie, má vyštudovanú VŠMU.


Náš tip: Prečítajte si viac o knihe Denník aktívnej matky


 

Čo vravia na knihu vaše dve dievčatá a manžel? Majú v nej svoje obľúbené 
stránky a príhody?

Deti sa smejú na vlastných príhodách, keďže väčšinu si nepamätajú. Neviem, čo budem robiť, keď vyrastú.(smiech) Asi najviac ich bavia tie ich skomoleniny, čo trepali istý čas dennodenne, nestíhala som ich ani zapisovať.denník aktívnej matky

Rada chodíte na kávu. Koľko ich za deň vypijete? Doprajete si k nej občas aj koláčik?

Mám doma už tretí espresso stroj, pijem 2-3 denne, no s mojím mŕtvolným tlakom 90/50 by som ich mala denne vypiť aj päť. Chuť a vôňu kávy milujem, prišla som už na rôzne odrodové kávy a viem ľahko rozoznať kvalitnú a menej. Granulované čosi už u nás nenájdete roky. Káva je už rituál. Áno, občas ku nej prikvitne aj koláčik. Najradšej mám brownie, baklavu alebo cheescake, jablkové pité.

“dobrá kniha zreje a má svoj čas”

Môžeme sa tešiť na nejakú ďalšiu knihu z vašej tvorby?

Tešiť sa rozhodne môžete, ale kedy ju budete držať v rukách, je ešte vo hviezdach. Stále mi chýba záver a ten sa tuším píše najťažšie. Nechcem to uponáhľať, dobrá kniha zreje a má svoj čas, napokon ako všetko, čo sa robí s láskou a trpezlivosťou.

 

Ďakujeme krásne za rozhovor. Tešíme sa už teraz na vašu novú knihu a dúfame, že sa v nej nájdeme rovnako ako v Denníku aktívnej matky. Viac o živote Adely Jasenovcovej na jej blogu @denník aktívnej matky.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.