Tak pekne to začína…baby child container 437746

Každé malé dieťa sa poväčšine s nadšením zapája do všetkého, čo maminka urobí. Upratuje si hračky, umýva topánky, čistí poličky či televízor. Dokonca si vie poskladať tričko ,vyzliecť kabátik a obuť papučky, že? Potom, ale príde to hrozivé obdobie vzdoru a všetko sa začína rýchlo meniť. Hračky upratuje maminka, topánky obúva maminka, aj kabátik vyzlečie maminka. Och. Kde je to naše malé šikovné dieťatko? Čakáme, že sa to dá zase pekne do starých koľají, veď to všetko už vieme, ale čakáme márne.

adorable baby boy 220574

Dieťa je pohodlný malý tvor. Prečo by sa malo zdržovať upratovaním, keď sa môže hrať? Prečo by si malo utrieť poličku, keď si práve kreslí? A prečo vlastne, veď je tu maminka. Tá to síce istú dobu skúša, stojí nad Janíčkom, dohovára mu a upratuje s ním.Veď sa var naučí, odkuká. Nakoniec zistí, že všetko porobila sama a Janko sa spokojne hrá ďalej.

Máme tu pár tipov,ako všetko napraviť rýchlejšie ako sa z Vás, milé mamy, stane “domáci servis”!

Nevzdávajte to!

V žiadnom prípade to nesmiete vzdať. To je tá posledná vec. A nečakajte, že dieťa k tomu dôjde samé. To sa žiaľ s veľkou pravdepodobnosťou nestane.

Spravte si zoznam

V minulom článku sme písali o činnostiach, ktoré môžu deti robiť a v akom veku. Prečítajte si tento montessori zoznam, prípadne si ho vyveste na viditeľné miesto. Pomôže Vám to sa lepšie zorientovať a rozdeľovať deťom úlohy.

Ľahko dostupné “utierky”

Utierky, metličky, vysavače dajte na miesta, kam deti dočiahnu.Dieťa musí samo vedieť, kde čo nájde a načo sa to používa. Samozrejme výnimkou sú čistiace prostriedky!

Denne jedna činnosť

Áno, jedna povinná činnosť denne úplne stačí. Keď sa dieťa aktívne zapája viackrát, nebráňte mu, ale pod denný limit určite nechoďte. Aby ste v tom mali lepší prehľad, zaveďte si bodíky, tieto zázračné malé guličky dokážu veľké veci. Za každú dobre odpracovanú činnosť – odmena – malý červený bodík. Deti ich milujú a vy budete presne vidieť, či ste plán splnili.

Náš tip: V tomto prípade využijete aj skvelú popisovateľnú tapetu.

Práca zábavou

Snažte sa pri práci navodiť dobrú atmosféru. Spievajte si s deťmi, zapnite dobrú hudbu, rozprávajte sa. Môžete si aj zatancovať. Dieťa by sa nemalo do práce nútiť.

Chváľte

Toto zlaté pravidlo asi nemusíme pripomínať. Jednoznačne najlepší výchovný prostriedok. Komu nepadne dobre taká pochvala od maminky, že?

Tak hor sa do práce milé maminky. Trpezlivosť ruže prináša. Ono sa nám to raz všetko vráti, myslite na to. Nabudúce si napíšeme na čo všetko je dobré, keď deti podnecujeme k domácim prácam. Je toho dosť.

Napíšte nám do komentu, čo u vás doma najlepšie zaberá.

 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.