Betka a mocný Brumbulák. Kniha, ktorá pomáha deťom

Rodičia, pedagógovia, či vychovávatelia sa často stretávajú s problémami, ktoré nie vždy vedia vyriešiť. Emócie, každodenné rutinné činnosti, snaha povzbudiť dieťa… v tom všetkom vám pomôže kniha Betka a mocný Brumbulák s podtitulom Moja prvá kniha nielen o emóciách.

Prostredníctvom jednoduchých a veselých básničiek sa dieťa učí ovládať svoj hnev, strach či smútok, ale aj to ako správne prejaviť radosť a lásku. Nie je to však len obyčajná zbierka básní pre deti. Autorka knihy, detská psychiatrička Veronika Marcinčáková Husárová do básní zhrnula niekoľkoročné skúsenosti s problémami súčasnej generácie detí.

Knižka je rozdelená na štyri časti, v ktorých sa riešia každodenné rutinné činnosti ako je zaspávanie, čas pri stole, obliekanie, alebo upratovanie izbičky. Druhou skupinou sú pohybové aktivity, ktoré pomáhajú detskému mozgu lepšie pracovať a zlepšujú napríklad pozornosť.
Treťou časťou sú spomínané emócie – ako sa vyrovnať s hnevom až agresivitou? Ako zvládnuť smútok, či strach?

betka

A štvrtá časť knižky sú Básničky z lekárničky, kde sa deti naučia, ako byť trpezlivejšie a čakať. A určite ich zaujme básnička Talizman. „Túto básničku využívam aj v mojej ambulancii na riešenie slabučkých strachov alebo fóbií,“ vysvetľuje psychiatrička Veronika Marcinčáková Husárová. „Dieťa vloží do toho talizmanu nejakú vlastnosť, ktorú by chcelo, napríklad odvahu. Spolu s rodičmi tento talizman akoby začarujú, na čo slúži práve básnička v knihe a potom talizman nosí pri sebe.“
Tým talizmanom môže byť čokoľvek. Krásny kamienok, ktorý našlo dieťa vonku na prechádzke, jeho obľúbený prstienok ap.

Knižka Betka a mocný Brumbulák ukrýva v básničkách mnohoročné skúsenosti jej autorky a je tak nástrojom, ako naučiť zvládať deti emócie. Básne sú doplnené aktivitami a hrami, ktoré vychádzajú nielen z praxe autorky, ale aj výskumov. No a vždy na každej strane sú aj stručné pokyny pre rodičov, čiže akýsi návod, čo a ako robiť.

Kniha je podľa samotnej autorky mininávodom pre rodičov, ale aj ľudí, ktorí pracujú s deťmi v predškolskom veku, prípadne v prvom, druhom ročníku základnej školy.
Knihu podporil Fond na podporu umenia.

bet

Milan Buno, knižný publicista

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.