Nikola Cabadajová, mladá maminka, ktorej obrazy skrášľujú steny čoraz väčšieho počtu interiérov doma aj v zahraničí. Jej diela si objednávajú nadšenci abstraktného umenia, ale tiež milovníci farieb, či zvierat. Maľuje ráno, maľuje večer a do toho sa stará o malého syna, ktorý ju nazýva “Malovačka“.Jej tvorba je pestrá svieža a veselá ako ona sama, veď posúďte sami.abstraktne

Kto ťa priviedol k tomuto umeniu? Navštevovala si aj nejaké umelecké školy, alebo si bola čistý samouk svojho remesla?

Od malička ma k umeniu viedol môj ocino. Už ako malá som sedávala pri ňom v jeho mini ateliéry a ukazoval mi ako sa nebáť farieb. Neskôr počas základnej a aj strednej školy som navštevovala  Základnú umeleckú školu Ferka Špániho, ale to bol len taký doplnok. Väčšinou som sa učila sama na vlastných chybách.abstraktne

Tvoje diela sú dosť špecifické. Menil sa počas tvojho dospievania aj štýl maľby, alebo si zvieratká kreslila už ako malá Nikolka? 

Môj štýl maľby sa mení neustále. Kedysi som maľovala najmä kvety a prírodu, ale čím som bola staršia tým sa mi viac páčila abstraktná maľba a nejako sa mi to podarilo skombinovať aj so zvieratami a o to viac ma to začalo baviť. Fascinujú ma najmä africké zvieratá slony, a zebry, ale nebránim sa ničomu.abstraktne

Kde berieš inšpiráciu? Máš malého syna, určite ťa svojim spôsobom ovplyvňuje aj on, ako v umení, tak v živote. Prejavil sa v tvojich dielach aj príchod materstva?

Inšpiráciu beriem všade naookolo. Nedá sa mi to nejako konkrétne špecifikovať. Niekedy mi stačí vidieť dokonalú fotku, alebo nejaký dokument a už mi v hlavne behá ako to hodím na plátno a aké farby použijem, aký tvar by plátno malo mať. Inokedy mi stačí vybehnúť na koncert obľúbenej kapely a už to ide. Inšpiruje ma život a všetko naokolo, samozrejme aj môj syn Gregor a manžel.nikola cabadajova

abstraktne
“Malovačka”, tak nazýva malý Gregor svoju nadanú maminku

Ako zvládaš maľovať a zároveň sa venovať Gregorovi? Vytvoriť jedno dielo určite trvá nejaký čas, kedy sa ti treba plne sústrediť na štetec a plátno. 

Nie je to vždy jednoduché, ale keď sa chce tak sa to dá. Väčšinou som maľovala keď Gregor spal. Ateliér mám hneď za domom a cez vysielačku som ho vždy počula, alebo keď som potrebovala maľovať dlhšie zobral ho manžel vonku. Môj manžel je skvelý otec, tak s tým nikdy nemal problém. Poprípade aj starí rodičia.

Na Slovensku máme obrovské množstvo talentovaných ľudí

Aby si toho nemala náhodou málo, rozbiehaš popri maľbe aj ďalšie podnikanie. Venuješ sa aj iným aktivitám okrem obrazov? Viem, že si skúšala svoje umenie preniesť aj na módne kúsky.

Veru nenudím sa :). Od začiatku septembra opäť pracujem v krásnom hoteli Hotel Diery***” v Terchovej a Gregor chodí už do škôlky. Výtvarnej tvorbe sa ale venujem aj naďalej. Čo sa týka módnych kúskov, áno, vyskúšala som aj niečo iné a to originál maľované detské tričká. Sú to detské tričká, ktoré som posprejovala a potom farbou urobila frkance, ktoré boli vždy iné a tak bol každý jeden kúsok originálny. Do toho som sa pustila ešte s jednou mamičkou do zakladania novej firmy “ Lil´castle” a už pomaly rozbiehame web a predaj. Jedná sa o predaj kvalitných detských obrázkov, ktoré budú skrášľovať detské izby. V tejto novovzniknutej firme pracujem ako umelecká riaditeľka a mojou úlohou je hľadať talentovaných ilustrátorov a vyberať ilustrácie. Na Slovensku máme obrovské množstvo talentovaných ľudí tak je z čoho vyberať a týmto vlastne chceme aj podporiť slovenskú tvorbu.

So synom si určite radi kreslíte. Počúva ho malá rúčka rovnako ako maminku, alebo je ešte veľmi skoro a dávate radšej priestor iným záujmom.

Ručičky ho moc neposlúchajú,  vlastne ani on sám neposlúcha. :). Je to ale naše slniečko, veľmi rád chodieva ku mne do ateliéru kde mu dám na maľovanie nejaké farby a rád tvorí. Uvidíme čo prinesie budúcnosť,jednoznačne nech si sám vyberie, ktorým smerom sa vydá.


Náš tipPrečítajte si tiež o maminke, čo miluje dizajn Márii Takáčovej


Pochádzaš z krásneho kraja Belá pri Žiline, neďaleko známej dedinky Terchová, kde sa koná každoročne jeden z najznámejších folklórnych festivalov Jánošíkové dni.  Venuješ sa teda aj ľudovej tematike a kráse hôr, alebo to chodíš radšej iba obzerať naživo s rodinkou?

Áno ovplyvnil ma trošku aj tento smer a pár obrazov som urobila aj ľudovej tématike. Folklór je tu všetkým ľudom veľmi blízky, aj keď priznám sa nie je to celkom šálka mojej kávy, má to niečo do seba.

Máš aj nejaké miesto, ateliér, kde si môžeme pozrieť tvoje diela, alebo vyrábaš len na objednávku, podľa želania. Naposledy ma veľmi zaujal na tvojom FB@GretoniArt obraz “Panda” o ktorý mali veľký záujem aj iné maminky. Nestalo sa ti niekedy, že si musela vytvoriť úplne rovnaký obraz znova?

Mám aj ateliér, ale väčšina obrazov sa buď hneď predá, alebo visia u nás doma. Väčšina obrazov je maľovaná na objednávku, ale pokiaľ sa mi nejaký motív zapáči, namaľujem ho a ponúknem na predaj. Áno čo sa týkalo obrazu ” Panda” o ten bol obrovský záujem, ale tak to je, niektoré obrazy majú väčší ohlas, niektoré menší. Stalo sa mi viackrát,že chceli namaľovať rovnaký obraz, ale po zlých skúsenostiach sa tomuto už vyhýbam. Koho by bavilo maľovať stále to isté dookola? 🙂 Mám radšej výzvy, niečo nové.
Odkázala by si nám niečo pekné? Nám mamám? 
Chcela by som odkázať všetkým maminám, aby sa nebáli skúsiť čokoľvek. Ak rady štrikujete, vyšívate, šijete, spievate, tancujete robte to, čo vás robí šťastnými. Ja šťastná som. 🙂
Ďakujeme Nikolka, za krásny rozhovor plný umenia. Tešíme sa na nový projekt Lil´castle” a  držíme palce ako v pracovnom tak aj súkromnom živote. Viac o Nikole Cabadajovej na @Gretoni Art.

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.