Milamal si na kávičku tentokrát pozvala maminku, ktorá vás zaujme nie len svojím hravým prístupom k práci, ale aj k životu. 

Zuzana Kráľovičová je architektka, venuje sa interiérovému dizajnu a ilustráciám. Spolu s kolegyňou založili projekt Zážitkové steny, v ktorom Zuzka svojimi autorskými kresbami rozveseluje všetko možné aj nemožné. Vznikajú tak originálne diela, ktoré nikde inde nenájdete. Milamal v rozhovore so Zuzkou o jej tvorbe, ale tiež súkromí a deťoch.

Ako by si definovala svoju tvorbu troma slovami? 

Architektúra. Ilustrácie. Wall ART.

Čo dominuje tvojej tvorbe? 

Moja tvorba je dosť intuitívna.  Tým, že je to moja srdcovka a vedľajší produkt mojej reálnej práce, je spontánna, intuitívna a zážitková.

Živíš sa tým, čo robíš? 

Som architektka, baví ma interiérový dizajn. Ilustrovať som začala, keď som bola doma na materskej dovolenke s mojimi dvoma deťmi. Spolu to trvalo presne päť rokov. S narastajúcim počtom zákaziek môžem povedať, že ma to začalo aj živiť. Bolo to spojenie príjemného s užitočným. Po materskej dovolenke som sa preto veľmi dlho a ťažko rozhodovala, či ostanem pri skôr tej umeleckej časti môjho ja, alebo sa vrátim naplno do práce, ktorá ma tiež veľmi baví. Popri mojej súčasnej práci som Ilustrovať ostala, je to moja láska. Kedže mám času menej, vyberám si do čoho sa pustím, a čo pre mňa nieje až také zaujímavé.

Kde si sa to naučila? 

Od mala som inklinovala k výtvarnému umeniu, neviem či sa to dá úplne naučiť, musíš mať asi trošku talent, alebo musíš veľmi chcieť. Po piatich rokoch naozaj intenzívneho kreslenia viem, že je to najmä vytrvalosť, ktorá posúva ďalej. Mám taký zvláštny štýl – neštýl… je to typ kresby, ktorá vyzerá na prvý pohľad ležérne, častokrát s veľkými únikmi perspektívy a malou dávkou skrytého vtipu.ilustracie

Je nejaký umelec, ktorý ťa najviac ovplyvnil

Keď som bola malá, mala som rada farebnosť Ľudovíta Fullu a páčil sa mi Andy Warhol… ale myslím, že to nebolo to, čo ma ovplyvnilo. Teraz, keď sa nad tým spätne zamýšľam, ovplyvnil ma v niečom môj pobyt v Londýne, kde som po škole zopár rokov pracovala ako architektka. Práve tam som videla, čo všetko sa dá nazývať umením. Dlho som obdivovala londýnskeho ilustrátora, ktorý vystupuje pod nickom BobLondon. Jeho ilustrácie sa za ten čas dosť zmenili, ale v čase, keď sa mi jeho tvorba zdala zaujímavá , to boli zväčša podfarbované jednoducho kreslené portréty, nie realistické, ale pritom veľmi trefné. Neviem to popísať možno presne,..ale zaujal ma.

“Nikdy som sa necítila ako umelec, ale vždy som ním aspoň troŠku chcela byť.”

Páčila sa mi tá predstava mať úspech, uznanie, mať raz ozajstnú vernisáž. Niečo také, kde všetci stoja, študujú moje obrázky, smejú sa, popíjajú vínko a jedia pagáčiky… hihi:) A možno je to iba ten pocit pozornosti :)))

Napriek tomu, ostávam v úzadí, mám rešpekt pred ľuďmi, ktorí ilustráciu študovali a naozaj to vedia.Bratislava

Kde berieš inšpiráciu? 

Moje ilustrácie sú často môj diár, denník, inšpirácia sú moji blízki okolo mňa, situácie, ktoré sa cez deň udejú. Veľmi si všetko vizualizujem a predstavujem. … naozaj všetko.;)

Kedy a kde najčastejšie pracuješ?

Cez deň som architektka, po práci mama a v noci sa to všetko začína. Vtedy si sadnem a kreslím. Veľakrát sa neviem dočkať. Často kreslím do skorých ranných hodín, potom si dám deň-dva pauzu, dospím to a potom znova 🙂

“Deti sú nekonečná inšpirácia. Baví má sledovať ich rozmýšľanie, otvorenosť, nezaťažené predstavy”

Ako sa zmenila tvoja tvorba príchodom detí? 

Moja tvorba sa práve veľmi intenzívne začala príchodom detí. Kreslenie bol môj mentálny relax, ktorý prerástol do lásky až závislosti.

Ako si sa zmenila ty a tvoj pohľad na život? 

Viem, že veľakrát robíme veci, ktoré musíme, alebo by sme mali. Teraz sa viac snažím robiť veci, ktoré môžem a chcem,..ale áno, ešte stále sa to prelína s tým, čo musím. Verím, že sa to ešte podarí doladiť. 

Idú tvoje deti v tvojich šľapajách

To je ešte veľmi skoro povedať, keďže ja som sa začala profilovať až teraz, ale radi kreslia. Stále im podstŕčam farby, papier, veľa kreslíme na porcelán.

Deti sú nekonečná inšpirácia. Baví má sledovať ich rozmýšľanie, otvorenosť, nezaťažené predstavy. Zbieram obrázky zo škôlky a ukladám si ich v slede, učím sa vrátiť späť čítaním ich obrázkov a naučiť sa ich nezaťaženú detskú jednoduchosť bytia.

Čítaj tiež: Na kávičke s Milamal s ilustrátorkou Ninou Šefčík + VIDEO

Čo ti dalo a čo ti vzalo tvoje povolanie (kreslenie)? 

Nemám taký pocit, že by mi to niečo vzalo,… možno čas na to, čo všetko má baví a čo všetko by som chcela robiť. Je ho veľmi málo. Architektúra, dizajn a ilustrácia je tak dobrý mix, že to môže len obohatiť. Interiéri navrhujem rada kvôli ľuďom, mám rada dobrých, veselých a múdrych ľudí. Baví má im vymýšľať veci a navrhovať priestor. Ilustrácia je naopak čas so sebou… tam som iba ja, to je dobré prestriedanie. A zážitkové steny, to je naopak istá forma exhibície. 

Na ktorý projekt si obzvlášť hrdá a prečo? 

S kolegyňou zo Zážitkové steny sme dlho pracovali, vyvíjali detský ilustrovaný magnetický domček pre deti zvaný „malý dizajnér“. Je to ilustrovaný domček, ktorý z každého dieťaťa urobí interiérového architekta a nadizajnuje si pomocou ilustrovaných magnetiek/nábytku svoj vlastný dom. Hrdá som nato, že sme to dokázali dotiahnuť do reálneho predajného produktu s konkurencie schopným dizajnom.bratislava

A v ktorom projekte ťa môžeme vidieť ako poslednom? 

Minulý rok sme sa venovali s mojou kolegyňou nášmu eshopu, vyvinuli sme niekoľko produktov pre deti, väčšinou ilustrovaných. Môj naozaj posledný projekt, bol veľkoplošná 2x2m grafika/obraz do zasadačky hotela Karpatia v Humennom. Svetelná inštalácia ilustrovanej Bratislavy vo vstupnej hale Pressburg biznis centra, rozmer 2.5x3m.

Zuzke ďakujeme za rozhovor a tiež za to, že nám týmto milým a výnimočným spôsobom rozveseluje interiér. Želáme veľa ďalších nápadov a úspešných projektov. Jej tvorbu nájdete na www.zazitkovesteny.sk, ale tiež na sociálnych sieťach pod @zazitkovesteny, alebo @zuzana_kralovicova

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.