Tento článok popisuje spôsob stravovania, ktorý nám umožňuje schudnúť bez diéty, dokonca nemusíte stráviť ani hodiny v posilňovni. Metóda je prekvapivo jednoduchá a príjemná. Hlavné pozitívum intuitívneho stravovania však nespočíva len v úbytku váhy. Prináša so sebou nepredstaviteľné slobody našej mysle: útek z nekonečnej zmeny nálad, úzkosti a zúfalstva, ktoré často sprevádza kolísanie váhy, hladovanie, diéty, záchvatové prejedanie, či závislosť na nezdravých jedlách. Začarovaný kruh, z ktorého ťažko von. Život je krátky na to, aby sme ho zaťažovali neustálymi sebakritickými myšlienkami, výčitkami, či obmedzovaním…

intuitivne stravovanie
zdroj: pexels

Pre koho je tento článok

  • Tento článok je pre tých, ktorí došli k podváhe alebo nadváhe, dôsledkom vlastných nekontrolovateľných stravovacích režimov. 
  • Je to tiež pre tých, ktorí majú normálnu váhu, ale ich vnútorné životy sa utápajú v neustálych myšlienkach o jedle, stavbe tela a diéte.
  •  Je to pre tých, ktorí veria, že ich signály nasýtenosti sú rozbité a nekontrolovateľné 
  • Pre tých, ktorí sú odsúdení na diéty a pravidelný pohyb, mysliac si, že to tak bude naveky. Že inak to nejde..

Internet je plný žiadostí o pomoc. “Ako schudnúť za týždeň?” “Ako rýchlo a ľahko schudnúť?” “Ako rýchlo schudnúť bez cvičenia?”

Toto sú nesprávne otázky. Správne by mali vyzerať asi takto: “Ako schudnúť raz a navždy?” “Ako si váhu udržať?” “Ako byť zdravý a neprejedať sa?”

zdrava strava
zdroj: pexels

Čo je to intuitívne stravovanie

Narodili sme sa ako prirodzený intuitívny jedlíci. Deti plačú, keď sú hladné a jedia, dokým nemajú dosť. Jedlo je ich palivo. Deti teda vyrastajú ako intuitívni jedáci a majú vrodenú schopnosť vyrovnávať ich príjem potravy s  energiou vydanou počas celého dňa. V niektoré dni majú väčšiu chuť do jedla, inokedy jedlo odmietajú. Stále však zažívajú potešenie a spoločenské spojenie prostredníctvom jedla – my všetci máme spomienky a pocity z detstva spojené s jedlom v našom podvedomí.intuitivne stravovanie

Táto rovnováha sa ale stráca, keď začíname so stravovaním experimentovať. Jedlo obmedzujeme, vyberáme zdravé či menej zdravé.  Naučili sme sa napríklad dojedať celý tanier. Pred dezertom najprv prekalkulujeme, či si ho môžeme kaloricky dovoliť. Učíme sa, že musíme jesť zeleninu pred jedlom. Ovocie si naservírujeme doobeda a sladkosti len výnimočne… Vplyvom vonkajšieho prostredia a akejsi “ikony krásy” aplikujeme do nášho života množstvo diét, návykov a metód stravovania. Začíname si v hlave zakladať nejaké pravidlá a naša vnútorná vrodená intuitívna schopnosť sa stráca niekde hlboko v nás. Telo si pýta mäso, ale my mu dáme zeleninu. Pýta si sladké, ale dáme mu mäso. Chce sa len napiť a my mu dáme pizzu. Nastáva čoraz väčšia nerovnováha medzi naším telom a psychikou. Prestávame rozumieť a načúvať požiadavkam nášho tela.

pizza
zdroj: pexels

Schopnosť intuitívneho – vedomého stravovania je v nás. Treba ju len vydolovať, vymazať všetky naučené zvyky, ktoré sme za dlhé roky nazbierali a jednoducho načúvať svojmu telu. Pre lepšiu orientáciu a pochopenie sme spísali zásady intuitívneho stravovania.

Zakázané ovocie chutí najlepšie

Jedna žena, volajme ju Mária, mala taký bežný problém. Milovala zmrzlinu. Nevedela sa tejto svojej “závislosti” zbaviť sama a tak zašla za odborníkom. Ten jej, ale túto pochúťku nezakázal. Naopak. Povedal jej, aby nakúpila plný mraziak zmrzliny a jedla ju vždy, keď jej príde na chuť. Prekvapenej Márii sa táto metóda páčila. Spočiatku jej jedla veľa, ale po pár dňoch zistila, že už ju nepotrebuje tak často. Jej závislosť bola vyliečená…

zmrzlina
zdroj: pexels

Myslíte, že sa Mária zmrzliny prejedla? Možno z časti áno. Ale hlavnú úlohu zohral jej myšlienkový mechanizmus. Keď uverila tomu, že zmrzlina pre ňu už nie je zakázaná potravina, prestala ju lákať…

Nezakazujme si to, čo naše telo pýta. Naopak. Obklopme ho zdravým jedlom a načúvajme jeho potrebám a chutiam. Jedzte keď ste hladní a odložte vidličku, keď máte dosť. Telo vám samo ukáže, kedy je čas obeda a kedy má chuť na vyzdobený koláčik. Doprajte mu a nezaťažujte vašu myseľ otázkou “zdravé či nezdravé?” Hýčkajte a rozmaznávajte si ho ako batoľa. O viac sa nestarajte… Ono sa vám zaiste skoro odvďačí.

 

Pomohol Vám tento článok? Podeľte sa s nami o Vaše pocity. Napíšte do komentu Vaše skúsenosti a názory. Ďakujeme.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.