adult-black-and-white-books-77167
zdroj: pexels

To, že čítanie deťom pred spaním je bez debaty plné benefitov, vieme. Ale vedeli ste, aký blahodárny vplyv na rozvoj jazykových zručností detí má čítanie od ockov? Zatiaľ, čo mamičky rady kladú deťom „učiteľské” otázky, otcovia majú tendenciu dávať otázky, pri ktorých sa viac rozvíja detské abstraktné myslenie. Viac s deťmi diskutujú, rozprávajú sa s nimi a často doháňajú chvíle, na ktoré majú kvôli práci oveľa menej času, než maminky.

Otcovia by sa mali viac snažiť, aby svoje deti vyprevádzali k nočnému spánku. Výskum totiž ukazuje, že rozprávky deťom pred spaním, majú lepší účinok, keď ich číta otec. Štúdia na Harvardskej univerzite v USA po roku rodičovského čítania tiež zistili, že dievčatá lepšie reagujú na otcov hlas.

“Vplyv je obrovský, najmä ak rodičia začnú čítať deťom mladším ako dva roky”

Matky majú tendenciu klásť otázky podobné “učiteľovi”, ako napríklad “Koľko jabĺk vidíte?” Otcovia uprednostňujú abstraktnejšie otázky, ktoré vyvolávajú zaujímavé diskusie. Je to pre deti kognitívne náročnejšie. Deti sa viac vtiahnu do príbehu, rozširujú si slovnú zásobu, predstavivosť, trénujú pamäť a trpezlivosť.

adorable-blur-bookcase-261895 (1)
zdroj:pexels

“Výskum neustále dokazuje, že rodičia, ktorí deťom čítajú, zlepšujú kvalitu vzťahov, akademické výsledky a odolnosť dieťaťa” Napriek týmto výhodám britský výskum zistil, že každý štvrtý rodič malých detí im nikdy nečítal, alebo to robil len raz za šesť mesiacov.

baby-boy-child-159533
zdroj:pexels Žiaľ dnešná rýchla doba poskytuje mnoho technických pomocníkov.

Môžu za to určite aj moderný technický pomocníci a dnešná uponáhľaná doba. Ale, čas beží a naše deti rastú veľmi rýchlo. Počítač, mobil, či tablet mu nikdy neposkytnú to, čo rodič. Dieťa potrebuje bezpečie a istoty, potrebuje sa upokojiť, pohladiť a komunikovať. Veď čo je pre nás dôležitejšie, ako šťastné a zdravé dieťa.

Koľko čítate svojim deťom vy? Napíšte nám do komentu aj aké knižky sú u vás v obľube. Je ich určite dosť.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.