Na začiatku som si myslela, že prechod z materskej dovolenky do práce bude pomerne jednoduchý. Dohodla som sa s mojim pôvodným zamestnávateľom, že budem pracovať na polovičný úväzok, ale budem musieť “obetovať” trvalý pracovný pomer a uzavrieť prácu na dohodu. Veľmi veľa som o tom premýšľala, ale ako matka, ktorá dieťa ešte nemala plne “zaškôlkované” som veľmi nemala na výber. A tak som podpísala…

To, že som prišla o všetky výhody vyplývajúce z TPP sa nebudem rozpisovať. Reálny problém však nastal až v samotnej práci. Práca externistu na polovičný úväzok bola v podstate nepochopená a od kolegov a nadriadených som dostávala obrovský nával práce, pričom všetci očakávali, že budem v práci nonstop, aj večer o 18, a že prídem do práce v hocijakú dennú hodinu, hoci na začiatku dohoda znela inak. Bezdetní kolegovia ťažko pochopia frustráciu matky a tí, čo majú veľké deti si to už nepamätajú. A tak som bola nútená dať výpoveď.

bussy
Ostala som doma a začala si hľadať prácu. A to ešte len prišiel ten najväčší challenge. Najprv som (JA BLBEC!) priznala skutočnosť materskej dovolenky v CV. CHYBA! Keď si budete písať CV a boli ste počas materskej dovolenky zamestnaná, v CV neuvádzajte materskú dovolenku. Proste tam napíšte zamestnaná od – do (až do konca materskej dovolenky). Potom mi to jedna dobrá duša poradila, že to mám zle a diskriminujem sa. V tom čase som už mala poslaných asi 30 žiadostí bez odozvy. Pre úplnosť som zabudla dodať, že som ukončila Ekonomickú univerzitu a za sebou som mala 15 rokov praxe u renomovaného zamestnávateľa.

Máte deti? Koľko máte rokov?

Na pohovore sa vás nemôžu opýtať, či máte deti. Aj tak sa to všetci pýtajú. To je slovenská realita! To by mal niekto riešiť a zamestnávateľov pokutovať. Európska únia pokutuje za všetko, tak prečo nie za toto?
Tiež sa vás nemôžu opýtať na váš vek, hoci ten si plus-mínus vedia odvodiť z vášho vysokoškolského diplomu. To, že zamestnávatelia diskriminujú ľudí podľa veku, to je proste fakt. Nad 40 rokov (a možno už aj nad 35)  máte reálny problém sa zamestnať. Hovorím teraz o ženách a o bežných pracovných pozíciách (nie o manažérskych).
A to, že by nejaký zamestnávateľ nebodaj zamestnal ženu okolo 40, s malým dieťaťom na skrátený úväzok je na Slovensku ešte ťažká utópia! To, čo je vo vyspelých krajinách absolútny štandard, je tu mimo.
pohovor
Klobúk dole pred všetkými spoločnosťami, ktoré tak už robia a stávajú sa tak atraktívnym zamestnávateľom. Je ich bohužiaľ ešte stále veľmi málo. A čo dodať na záver? Nevzdávajte to a hľadajte. Mne sa síce nepodarilo nájsť prácu na skrátený úväzok, ale našla som natoľko zaujímavú a flexibilnú, že mi stálo za to, zobrať aj fulltime. Navyše už v tom čase bolo moje dieťa v škôlke celý deň.
Obrňte sa trpezlivosťou a dobrou náladou. Snáď to pôjde ľahšie. A všetkým mamičkám pri návrate do práce želám to najdôležitejšie – chápavých kolegov a nadriadených. Pretože, všetci sme kedysi boli deťmi a deti si zaslúžia skvelé matky a skvelé podmienky 🙂

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.