Mnohé mamičky odkladajú návštevu logopéda v domnienke, že dieťa sa v reči časom samé zdokonalí. Niekedy je stresovanie naozaj zbytočné, ale častokrát sa stáva, že maminky takýmto čakaním znižujú šance na “záchranu”. Čo si teda všímať a kedy naozaj treba vyhľadať logopéda?

Vývoj reči

Na správnu artikuláciu vplýva viacero faktorov.

  • zdravý dozretý centrálny nervový systém – dostatočná schopnosť „odozrieť“ hlásky sluchom a zrakom z okolia – od rodičov, iných dospelých, alebo od kamarátov.
  • zdravé oromotorické schopnosti – schopnosť jazyka a ostatných orgánov, podieľajúcich sa  na výslovnosti (pery, zuby, ďasná, podnebie,) pohybovať sa tak, aby boli vôbec schopné hlásky správne vytvoriť a vysloviť. Niekedy jazýček nepočúva len tak z nudy. Môže za to napríklad krátka, alebo hrubá jazyková uzdička (nachádza sa medzi jazykom a spodnou časťou ústnej dutiny) V takýchto prípadoch dieťa nedokáže vyplaziť jazyk, v horšom prípade sa ani nedotkne vrchných zúbkov. Preto mu robia problém hlásky, ktoré vznikajú spájaním jazyka s vrchnými prednými zubami – napr. r,l,c,s,z,č,š,ž. V tomto prípade môžu pomôcť cvičenia, ktoré zlepšujú pohyblivosť a citlivosť jazýčka. Ak, ale ani to nepomáha, logopéd podľa vlastného uváženia, objedná dieťa k ORL (ušno, nosovo, krčná ambulancia), kde mu uzdičku odstránia.

    návšteva logopéda
    zdroj : pexels

Vývoj reči by mal byť ukončený do piatich rokov života dieťaťa. V šiestom roku, teda pri nástupe do školy, by malo dieťa vedieť správne vysloviť všetky hlásky. Ak odkladáme návštevu logopéda a nastanú komplikácie, ktoré si vyžadujú dlhodobejší proces nápravy, napríklad spomínaná jazyková uzdička, môže tak dôjsť až k odkladu povinnej školskej dochádzky a v škôlke si pobudne ešte jeden rok, alebo nastúpi so zlou artikulačnou schopnosťou. Môže sa tak stať terčom výsmechu a to si určite nepraje žiadny rodič. Je preto dôležité sledovať tento stav a radšej zájsť ku klinickému logopédovi skôr. On ako odborník najlepšie zistí, za aké obdobie a akým spôsobom sa dokáže dieťa rečovej poruchy zbaviť.

návšteva logopéda
Dieťa s poruchou reči sa môže ľahko stať terčom výsmechu svojich spolužiakov

Ako môže rodič podporiť rečový vývoj dieťaťa

  1. Nerozprávajte na dieťa maznavo

Dieťa potrebuje vidieť a odzerať z pier správnu artikuláciu. Potrebuje počuť správnu výslovnosť. Len tak si dokáže správne osvojiť rečový prejav.

2. Neponáhľajte sa s výslovnosťou písmena “R”

Trojročné dieťa ešte nemusí mať dobre pohyblivú špičku jazyka, preto miesto písmenka “R” vyslovuje “L”. Netreba ho nútiť a podnecovať k slovám RYBA RAK, dieťa sa potom snaží o hlásku “R” natoľko, že ju povie v zadnej časti jazyka a tým pádom začne račkovať.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.