Vonku leto. Všetko krásne zelené, len u vás doma to stále nejak bledne. Alebo dokonca vädne? Spísali sme preto, pár tipov na izbové rastlinky, ktoré váš domov pekne zafarbia a prevzdušnia. Zdravá, bohato olistená izbová zeleň výborne čistí vzduch a odstraňuje z neho množstvo škodlivín.contemporary-design-illuminated-1090638
Medzi „čističov“ patrí dracéna, filodendron, zelenec, begónia, ďatlová palma, šeflera, figovník, lopatkovec aj difenbachia.

 

Každá miestnosť je iná

V jednej sa varí, v druhej sa perie, v tretej sa spí. Každá má teda iné klimatické podmienky.

Kuchyňa

Vo svetlej kuchyni by nemali chýbať bylinky. Dariť sa tu však bude aj kvitnúcim chryzantémam a na okne orchideám.
Majitelia plynových sporákov by mali mať v kuchyni určite zelenec – pohlcuje škodliviny z ovzdušia.
Keď je svetla menej, výbornou voľbou sú kvitnúce gerbery, africké fialky či ekzakum.
Ak sa v kuchyni fajčí, určite si zadovážte brečtan.

Spálňa

V spálni by sme mali mať chladnejšie ovzdušie. To vyhovuje aj kvitnúcej kamélii, klívii, azalke, tanierovke, primulke a minigerberám.
Ak máte v spálni moc tepla a sucha, ideálne sú sukulenty.
Čistý vzduch je v spálni dôležitý. Nemala by tu preto chýbať dracéna, brečtan alebo lopatkovec. Tie vzduch pekne prečistia.bed-book-bright-916339

V spálni sa radšej vyhnite aromatickými kvetom – gardénia, jazmín, ekzakum, jarné cibuľoviny…

Kúpeľňa

Ak treba vyčistiť vzduch od amoniaku, ktorý sa uvoľňuje napríklad z čistiacich prostriedkov, kúpte si lopatkovec, antúriu, orchideu, marantu, kalateu, fitóniu či krotón. Nenáročný zelenec zasa čistí vzduch od oxidu uhoľnatého.
Lesnú atmosféru navodia v kúpeľni vlhkomilné papraďorasty – nefrolepka, slezinník, pelea či adinat. Navyše, pohlcujú formaldehyd podobne ako bromélie, ktoré prežívajú aj v horších svetelných podmienkach, a tými sa väčšina kúpeľní môže doslova chvastať.
A čo toaleta? Ak je aspoň trochu svetlá, zazelení ju zelenec, lopatkovec či brečtan, oživí zasa kvitnúca azalka.

Obývačka

Do prekúrených a svetlých bytov sú vhodné kaktusy, sukulenty, juka, popínavá voskovka, ibištek čínsky, palma, dracéna, echmea a guzmánia.
Horšie svetelné podmienky v rohoch neublížia dracéne, antúrii, lopatkovcu, šeflere, monstere, brečtanu, filodendronu, cisusu a niektorým begóniám s okrasnými listami. Figovník je háklivý na prievan.apartment-decoration-decors-700549
Inšpirovali sme sa v magazíne o bývaní www.mojdom.zoznam.sk
A čo vy, pestujete doma kvety, alebo radšej vsadíte na tie umelé, ktoré nikdy nevyschnú?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.