Luciu Sládečkovú, ktorá je známa pod jej umeleckým menom Lucid Style asi nemusím dlhšie predstavovať. Zaslúžene patrí k špičke slovenských vizážistiek a jej zázračnými rukami prešla kopa známych osobností. Poznať ju môžete z úspešnej relácie TV JOJ Nákupné maniačky, ale aj z iných televíznych projektov. Ako sama tvrdí, svoju prácu robí celou svojou dušou.

V časoch, keď mala Lucid plné ruky práce, úspešne rozbehnutú kariéru a pred sebou veľké sny, prišlo tehotenstvo. No aj napriek všetkým prekážkam, Lucia s láskou prijala dar ktorý jej život ponúkol a stala sa slobodnou maminkou. Mamastories o kráse, ale aj o tom, ako skĺbiť kariéru s malým dieťatkom a bez partnera, s večne usmiatou a charizmatickou Lucid Style.

Kto videl tvoju prácu určite nepochybuje, že si veľký talent. Začala táto záľuba u teba už v detstve, alebo si sa ako dieťa venovala úplne iným činnostiam?

Artistické myslenie som mala už od malička. Ako malé dievča som si ručne šila, spievala, hrala na klavír… Tancovala som latinskoamerické tance, kde sme sa s dievčatami maľovali, čiže už tam niekde prenikla prvá túžba byť bližšie k líčeniu. To pokračovalo na strednej škole, kde som dievčatám na internáte robila nechty a farbila vlasy, takže už v tej dobe bolo vidieť, že tento smer je ten, ktorým by som sa mohla uberať.

Nakoniec si vyštudovala politológiu a medzinárodné vzťahy. Čo ťa presvedčilo opustiť vyštudovaný smer a vydať sa úplne inou, vtedy ešte neistou cestičkou?
 ­
­
­
Politológiu som síce vyštudovala, ale nikdy som sa tomu nevenovala. Myslím, že som na to ešte mladá, ale samozrejme tento smer do budúcna nezavrhujem. Pracovala som ako manažérka pre medicínske technológie. V dobe, keď som žila v Prahe som si urobila vizážistický rekvalifikačný kurz, potom som sa uprela viac k vizážistike a opustila medicínsky svet. A myslím, že som urobila dobre, lebo to čo robím ma neskutočne napĺňa.

Otehotnela si v čase, keď sa ti kariéra začala úspešne rozbiehať. Aké boli tvoje pocity, keď si sa to dozvedela? Radosť či panika?

­

Samozrejme pre každú ženu, je tá prvá informácia “Som tehotná”, zvláštna. Bijú sa pocity strachu aj radosti. Potom prichádza realita, kedy sa niekoľkokrát vyspíš a povieš si “Je to naozaj pravda!”. A ten zimomravý pocit, keď si na to spomenieš a stále nemôžeš uveriť tomu, že ty, áno TY si naozaj tehotná. A keďže sa mi rozbiehala kariéra a dostávala sa do obrátok, na ktorých som dlhodobo pracovala, istými chvíľami som bola veľmi zneistená ako to bude vyzerať, keď budem mať dieťa. Do toho sme mali veľké zdravotné problémy, ktoré doktori nakoniec po niekoľkých testoch vyvrátili. Takže bol to aj strach, určite aj istá panika, pretože som chcela vycestovať do zahraničia a tým pádom cestovanie na nejaký čas padá. Ale neľutujem ani jeden krok, ani jedno rozhodnutie. Splniť si sen môžem v akomkoľvek veku a možno to nebude vizáž. Mojim snom bolo naozaj vycestovať a možno sa mi to raz podarí.

“Bolo to veľmi náročné, ale rozhodla som sa sama.”

Aj keď konečné slovo v tejto situácii má vždy maminka, ovplyvnil vtedy niekto tvoje rozhodnutie stať sa slobodnou maminou, alebo to bola čisto tvoja voľba?

Každý chce mať aj mamu aj otca a keď ich už majú, tak chcú, aby to fungovalo. Každé dieťa neskutočne zle znáša, keď sa rodičia rozdelia. Či je to malé dieťa, pubertiak, alebo dospelý. Vždy to to človeka zabolí a tomu som sa chcela vyhnúť. Zobrala som si príklad z mojej sestry, z ktorej som dokázala čerpať, keďže je taktiež slobodná matka. Bolo to veľmi náročné, ale rozhodla som sa sama. Mamina s ocinom aj sestra ma veľmi podržali, stáli pri mne a podporovali ma. Zvažovala som každé pre a proti a vôbec nič neľutujem. Som šťastná matka.
Aké si mala tehotenstvo? Bola si krásna tehuľka.
­ ­
­
­
­
­
­
Každá žena sa teší ako bude jej dieťatko vyzerať. Ja som sa narodila ako malá, čierna, šikmooká a vlasatá. Vyzerala som ako taká malá Aziatko-opička, čo sa vôbec nestotožňovalo s mojím ocinom, ktorý je naopak modrooký blondiak. Takže som bola neskutočne zvedavá…

“Žena zvládne všetko!”

Samozrejme boli aj krásne chvíle, kedy som cítila bábätko v bruchu a tešila sa, ale tehotenstvo bolo naozaj ťažké a nerada naň spomínam. Nie len fyzicky, ale hlavne psychicky. Mala som veľmi zlý vzťah s partnerom, ktorý ma nepodporoval, práve naopak, komplikoval mi celé tehotenstvo a boli tam nemalé výmeny názorov. Na to všetko doplatila Lydunka. Doktori povedali, že kvôli týmto stresom je trošku menšia ako by mala byť. Je to škoda, mala som byť viac nad vecou, ale v tej chvíli nedokážete rozmýšľať nejak inak len so strachom. Preto odporúčam maminkám aby sa nikdy nebáli, žena zvládne všetko!

Aké to bolo, keď prišla malá Lydia na svet? Šestonedelie vie mamičky často potrápiť, ako si ho prežívala ty? Popri dcérke si sa pomaly začala venovať aj svojej práci. Muselo to byť časovo aj psychicky veľmi náročné, ako si to dokázala vtedy zosúladiť?

Šestonedelie bolo pre mňa veľmi rýchle. Tým, že som sa bála o svoju prácu, už po dvoch týždňoch som nabehla späť do pracovného režimu a s rúškami som fungovala pri mojich klientkách, aby som ich nestratila. Viem, že konkurencia zasiahla v pravej chvíli, kedy som bola bezbranná a každá matka po pôrode je veľmi citlivá. Takže to udržanie
som považovala za potrebné. Malinkú som v práci mávala pri sebe, vo vedľajšej miestnosti s mojou maminou.

Takže neužívala som si šestonedelie a neužívam si ani materstvo plnými dúškami, ale každý má iné možnosti. Ja nemám za sebou ani bohatého frajera, ani bohatú rodinu, ktorá by mi dopriala to “ničnerobenie”. Samozrejme každá mamina sa musí oháňať a je to veľmi náročné. Ja som robila všetko preto, aby som nás vedela uživiť a tiež som vedela, že musím mne, Lydke a aj mojej mamine, ktorá sa k nám nasťahovala, vytvoriť pevné základy, čiže bezpečný domov.

“Netrávim čas s priateľmi, nemám na to jednoducho čas a ani energiu, lebo tú chcem poskytnúť mojej dcére a synovcovi.”

Lydia má už dva rôčky. Je to teraz jednoduchšie?
­
­ ­
Nie je to jednoduchšie, práve naopak. Lydka si ma vyžaduje a potrebuje ma čím ďalej tým viac. Ťažko sa mi odchádza z domu a vždy sa ponáhľam. Netrávim čas s priateľmi, nemám na to jednoducho čas a ani energiu, lebo tú chcem poskytnúť mojej dcére a synovcovi. Ja som veľmi veselý človek. Aj na líčeniach s mojimi klientkami je vždy sranda, ale keď volám s maminou a cítim, že Lydka ma chce mať pri sebe a je smutná, nie som veselá.

S dcérkou tráviš každú voľnú chvíľu, čo je vidieť aj v príspevkoch na tvojich sociálnych sieťach. Aké aktivity spolu najradšej robíte? Aká je? 

Lydunka ako aj ja a moja mamina je tiež veselé dievčatko. Sme taká zohratá trojka. Vždy keď sa dá, nabiehame na nádherné ráno. Po prebudení si ju pekne vypučím, vybozkávam, vyvoniam. Je prenádherná ako každé dieťatko, ktoré sa zobudí a tá mama prežíva najkrajšie chvíle, keď je to dieťatko rozospaté a rado sa túli. No a potom nabiehame na tancovanie. Tancujeme ráno, či na obed, keď ju uspávam, alebo večer, keď si ju mojinkám. A ďalšia vec ktorú Lydka so mnou robí je, keď sa líčim sedí mi na kolenách a pozoruje ma, prípadne sa rada zapája.

“Všetko mám v osude, vždy všetko prijímam a som vďačná za to čo mám.”

Máš pocit, že ťa materstvo zmenilo?

Materstvo ma neskutočne zmenilo. Nepripúšťam si ľudí, nerozdávam sa vnútorne ani materiálne, skôr sa naozaj sústredím na to aby všetko klapalo či už v práci alebo doma, aby sme to zvládali, pretože materstvo je celkovo náročné a materstvo naformulovanej matky a otca v jednom, čiže mňa, je naozaj veľký zaberák, ale môžem len stále a dookola hovoriť, že moje šťastie je malinká.

A čo výchova, je v niečom tá tvoja iná ako bola tá od tvojej maminy, alebo máte na všetko ohľadne malej Lydie rovnaký názor?

Ja súhlasím s vačšinou výchovných metód a celej výchovy mojej maminy. Má dve deti za sebou, vychovala synovca, teraz Lydku. Nie je taká ustráchaná a pomáha plnými obrátkami ako sa dá. Samozrejme sa na niektorých veciach zhodneme na niektorých nie, ale to je asi také normálne. Napríklad mamina by chcela, aby malinká mala večerný režim, ale Lydka tým, že so mnou nie je celý deň, tak večer keď sa vrátim, o to dlhšie chce byť hore, hladká ma a chce mať pri sebe. Tiež by som rada do výchovy vložila niečo svoje čo aj vkladám. Rada by som jej dala obzory, ktoré sme my ako deti v tej dobe v Martine nemali. Takže by som rada posunula také tie novodobé a benevolentné veci.
Lucid so svojou úžasnou maminou.

Rozmýšľaš niekedy aké by bolo vychovávať dcérku s partnerom, alebo tieto myšlienky striktne ignoruješ?

Samozrejme niekedy uvažujem nad tým , ako sa majú maminy, ktoré robiť nemusia a užívajú si naplno materstvo. Idú si nakúpiť, prídu a navaria. Sú maminy, ktoré majú aj opatrovateľky už v útlom veku dieťaťa, zatiaľ čo my s maminou to zliepame, aby sa to celkovo dalo zvládať. Momentálne si ale neviem predstaviť fungovať s mužom. Premýšľam, ale nie je to niečo z čoho by mi srdce krvácalo, práve naopak rada povzbudím maminky, ktoré so mnou komunikujú ohľadom týchto záležitostí. Chcela by som ich povzbudiť, že sa všetko dá, že sa nemusia báť, len si treba nadstaviť správny režim, ktorý postupne dolaďujem každé obdobie dieťaťa.

⇓⇓⇓

Lucid veľmi dobre vie, že krása ženy nespočíva len v make – upe, ale vyžaruje z jej vnútra. Nestará sa teda len o peknú tváričku, ale aj o to čo má žena v sebe. Mnohé, dievčatá, maminky či tehotné ženy ju kontaktujú nie len s poradenstvom čo sa týka vizáže, ale často s prosbou o psychickú pomoc, povzbudenie, či podporu. K ženám chce byť ešte bližšie, nie len prostredníctvom jej Instagramu či Facebooku. Preto vyhlásila Babskú jazdu, na ktorých zažije spoločne s maminami deň plný rozhovorov a aktivít. Preberú osobné aj mamičkovské témy, vyjašia sa s detičkami a na záver nebude chýbať workshop o každodennom líčení. Takže Vás týmto všetky srdečne pozýva.babska jazda

Si vyhľadávanou make – up artistkou, no aj napriek tomu si kedysi plánovala opustiť Slovensko a ísť do krajiny, kde sa “ľudia usmievajú”, ako si prezradila v jednom rozhovore. Platí to aj teraz, keď máš malú Lydiu, alebo máš už iné plány?

Zahraničie je pre mňa veľká výzva. Čím ďalej tým viac si uvedomujem, že Slovensko je obmedzené populáciou a tým pádom aj dopytom či kúpy schopnosťou. V zahraničí ľudia viac uznávajú influencerov, dávajú im väčšiu podporu. V zahraničí teda vidím väčší posun. Bola to moja priorita, ktorá po pôrode úplne upadla. Všetko ukáže čas, možno naberiem novú chuť tvoriť niekde inde. Všetko mám v osude, ja vždy všetko prijímam a som vďačná za to čo mám, pretože sa mám naozaj úžasne.

 

zdroj fotografií: Instagram/ @makeupbylucid

Text: KH/ Lucid Style

Čítaj tiež: Tamara Šimončíková Heribanová – “Príchod Emílie je to najcennejšie čo sa mi v živote prihodilo”

 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.