Kristínka je asi najznámejšia hypermama, akú poznám. Myslím, že jej život by sa dal kľudne rozdeliť do dvoch žien a ani tie by sa nenudili. Aj napriek jej akčnému životu, si našla čas a vznikol veľmi milý, úprimný a vtipný rozhovor do Mamastories. Presne taký, ako je ona sama. Nahliadnite do jej farebného sveta spolu s nami…Kristína Farkašová

Pochádzaš z hereckej rodiny, otec aj starý otec sú herci. Keď sa dedili gény, nabalila si si všetko pre seba, alebo si sa rozdelila aj so svojim bratom Ondrejom? 

Pochádzam z hereckej rodiny. Otec je herec, starý otec bol herec a režisér, babička herečka a druhá babička jedna z prvých televíznych hlásateliek. Neviem, či sa dá talent naozaj dediť. Skôr si myslím, že to, že som sa napriek tomu, že som herectvo neštudovala, stala aj herečkou môže aj to, že divadelné prostredie bolo pre mňa od malička prirodzené. Presedela som v divadle celé roky. Každý jeden večer, brigádovala som, aby som mala peniaze na divadelné festivaly a naozaj nikdy som o hereckej kariére neuvažovala. Bavilo ma to viac z tej druhej strany. A vidíte, stalo sa. Nejakou nenáhodnou náhodou. Keď som bola malá, bola som skôr introvert, nerada som vystupovala, ak ma chceli nakrúcať na kameru, bol to ten najstrašnejší pocit. Preto na väčšine rodinných videí ani niesom, počuť len môj hlas. Zato Ondro je tam všade. Najväčší showman na svete. Nekonečne srandovný človek. A má to dodnes, ale venuje sa niečomu úplne inému. Jediná taká moja exhibicionistická túžba bol cirkus. Komedianti, akrobati, tradiční maringotkári. A to si pomaly plním v mojich tridsiatichšiestich rokoch. Kristína Farkašová

Tvoja umelecká história je naozaj bohatá, ale ľudia ťa poznajú tiež z relácie Postav dom, zasaď strom. Máš nejaké špeciálne nadanie aj v tomto smere? 

Veruže nemám. Jediná rastlinka, ktorá mi prežila bola umelá rastlinka. Mne vyschol aj kaktus. Ja som v tomto aboslútne nemožná. Ak chce niekto vyhubiť záhradu, nech ma isto zavolá. Čo sa týka hanmadových záležitostí, tam som doma. To ma vždy bavilo a baví, avšak nič komplikované. Pri mojom ADHD náročné postupy nezvládam. Kedysi som bola chlapožena v domácnosti, musela som robiť všetko. Už som od toho ustúpila a radšej si niekoho šikovnejšieho zavolám na pomoc. Ale pritĺkať klince a pracovať s drevom ma baví. To nás s bratom, v pivnici v paneláku v Trnave, naučil náš dedo, ktorý to miloval a mal naozaj čarovné ruky. Mám radšej také tie “ženské” práce. Najmä keď ich nerobím sama. (smiech)

Kristína Farkašová
Z relácie Postav dom, zasaď strom

Dieťa som chcela odjakživa, bol to môj najväčší sen

V roku 2013 sa ti narodili dve krásne žabky. Rovno dve. Aké to bolo, keď ti lekár oznámil toto číslo. Aký bol pre teba prvý rok s babami. Muselo to byť náročné. Tvoj život určite nabral milión žiarivých farieb. Ako si spájala prácu a materstvo. Pomáhala ti vtedy aj nejaká platená sila?

No skoro ma porazilo. Vedela som od žien okolo seba, že “mať dvojičky je peklo”. Jedna sa nasťahovala k rodičom a o deti sa starali spolu s jej mamou, druhá mala nonstop u seba nasťahovanú opatrovateľku, ktorá s nimi bývala a mne sa ani jedna z možností nepáčila. Dieťa som chcela odjakživa, bol to môj najväčší sen. Preto predstava, že sa o deti nebudem vládať, či vedieť sama postarať, bola hororová. Ja som si to chcela užiť naplno. Strašili ma však zbytočne. Jediná platená sila bola jedna milá študentka, ktorá nám prišla raz za týždeň upratať, čo mi veľmi pomohlo. Na viac výpomoci sme ani nemali financie a tak som si to celé mohla naozaj užiť naplno. Chvalabohu. Žiadnu opatrovateľku som nikdy nepotrebovala a ani nepotrebujem. Všetko čo robím prispôsobujem tomu, aby mi to neuberalo z času, ktorý môžeme stráviť spolu. Či to bolo zo začiatku náročné si veľmi nepamätám, pretože som bola väčšinu času v hladine alfa, ale nakoľko u mňa vždy vyhrá spomienkový optimizmus, musím len skonštatovať, že to bolo prenádherné. A rozhodne: To bolo milión žiarivých farieb. Ja som začala žiť naplno až keď som sa stala mamou. Až vtedy som mala čas a priestor užívať si krásy. Aj preto, aby som tých milión farieb nestratila som začala pracovať z domu – maľovať tričká, písať. Aby som nemusela chodiť do práce. Dodnes je gro mojej práce z homeofficu a nejako sa mi tie moje aktivity rozbehli viac ako som kedykoľvek dúfala. A tak si môžeme užívať spoločný čas, veľa cestovať. Nemusím deti nikam odkladať. Do škôlky samozrejme chodia a ja aj tak večer často padám na hubu. Neviem, kde sa mi tie deti stále nabíjajú, ale potrebovala by som ten kábel aj ja. Ale jednoznačne – až teraz žijem naplno a zažívam všetko to, po čom som túžila a o čom som snívala.

Kristína Farkašová
Dievčatá sú parádnice

Nežijem s tým, čo bolo alebo bude, lebo na to jednoducho pri tých dvoch hyperenergiách nemám čas a priestor. A tak žijem tu a teraz

V čom dievčatá najviac zmenili tvoj život?

V tom, že si uvedomujem krehkosť času napríklad. Že mám naraz čas na obyčajné veci, na ktoré dovtedy čas nezvýšil. Mám čas užívať si, objavovať, tešiť sa. A žijem pre prítomný okamih. Nežijem s tým, čo bolo alebo bude, lebo na to jednoducho pri tých dvoch hyperenergiách nemám čas a priestor. A tak žijem tu a teraz. A to vyriešilo kopec mojich škaredostí. Samozrejme zmenilo sa aj to, že musím dávať naozaj dobrý pozor, aby som im mala za čo nakúpiť. Občas ma prepadne strašiaca zodpovodnosť, či bude aj budúci mesiac dobrý. Takže ma aj naučili šetriť. Naučili ma nehanbiť sa za svoje emócie a tešiť sa hlasnejšie. A naučili ma aj to, že človek môže milovať niekoho, kto ho okakával, ogrciaval a kto ho štyri roky nenechal vyspať sa.

Kristína Farkašová
Baby na cestách

Matilda a Ela ťa motivovali k napísaniu knihy SOM MAMA, ktorá mala preveľký úspech. Veľmi pozitívne recenzie, chvály a vďaky maminiek hovoria za všetko. Materstvo v nej opisuješ humorne, hravo a predsa s láskou. Nejedna mama v nej preto nájde samú seba. Našla by si sa v nej aj ty? (haha) Dievčatá už nemajú dva rôčky, ako sa mení tvoj postoj k výchove, keď sú staršie? Berieš to ešte stále tak vtipne a s prehľadom, alebo sa ti začínajú objavovať prvé materské vrásky?

Mňa práveže nemotivovali deti, ale mamičky, ktoré stále na materstvo nadávali. Nekonečne mi vadil mindžýujúci spôsob materstva, kedy nebolo nič dobré, deti tamto a hento a nemôžem ísť do kina a nespím a je to peklo… Áno, je to všetko pravda, ale ja som získala úctu k materstvu asi aj preto, že tie naše začiatky neboli úplne jednoduché. A preto mi nikdy nebolo ľúto, že nejdem do kina. Ja som bola šťastná, že môžem byť s dievčatami. A navyše – potrebovala som niekde zarábať a tak som písala tieto blogy do časopisu. A áno, humorne a s láskou, pretože to je jediná cesta ako si materstvo užiť. Ja som však svoju knižku nečítala. (smiech) Naozaj. Ja po sebe nečítam. Ale chystám sa na ňu, naozaj. A podľa mňa sa v nej nenájdem, lebo si už z toho obdobia nič nepamätám. (smiech) Môj postoj k výchove sa mení úmerne od únavy, nálady a možností. Je to celé nejaké intuitívne a áno, snažím sa to brať s nadhľadom, ale niekedy to samozrejme nejde. Niekedy som jasná VZUNUM – vyčerpaná, zúrivá, unavená, nervná, ujačaná matka. Ale makám na sebe a zisťujem, že byť láskavá a srandovná je oveľa jednoduchšie ako som si myslela.

Najradšej sa hrávajú na pandu. Jedna je panda, ktorá robí “pand pand” a druhá je ošetrovateľka

Neviem prečo, ale mám pocit, že ako malé dievčatko si bola poriadny beťár a viac ti pristali gate ako sukničky. Ako je to s tvojimi babami? Aké sú? Na čo sa spolu najradšej hrávate?

Nosila som síce sukničky, ale bola som chalaňka. Je to tak. Vždy som mala viac kamarátov ako kamarátok a v podstate až keď som sa stala mamou, zistila som, že aj so ženami sa dá kamošiť. Jedna z našich dcér je chalaňka, druhá je naozaj ružový jednorožec. Jedno rozkošnejšie ako druhé, lebo dve sukne na teplákoch u Matildy a jednorožcová čelenka so závojom ku všetkému vrátane overalu u Ely sú pre mňa učebnicou štýlu, v ktorom sa človek cíti dobre a má v paži módnu políciu. Aké sú? Úplne odlišné úplne vo všetkom a sú parádne, úplne obyčajné deti. Najradšej sa hrávajú na pandu. Jedna je panda, ktorá robí “pand pand” a druhá je ošetrovateľka. Nuž, naozaj. A prezliekajú svoje bábiky, ktoré dostali na druhé narodky. Šatkujú ich, chodia na “výlety”. Inak spolu rady chodíme na výlety, každý večer si čítame, stále kreslíme, či len tak robíme to, čo práve stretneme.

Kristína Farkašová
Rozkošné jednorožce

Popri literárnej tvorbe si dala priestor aj dizajnovej tvorbe. Tvoje tričká značky Koláčová, s milými odkazmi “ty nebudeš mojej mame radiť zlatá moja”, alebo “si škaredý a ja nemám čas” sa čoraz viac promenádujú našimi ulicami. Kde berieš inšpiráciu na tieto “statusy”. Pomáhajú  ti aj tie tvoje malé “knedle”, ako ich nazývaš v knihe “Som mama”?

Vždy keď stretnem niekoho v koláčovskom tričku, len tak ledabolo okoloidúc poviem: “Pekné tričko.” A potom sa na seba s nosičom, či nosičkou usmievame. Inšpiráciu nemám. To prichádza samé. Niekedy mi napadne niečo, niekedy nie. A samozrejme niekedy sú na nápis jasné motivácie. Napríklad tričko “ty nebudeš mojej mame radiť” asi vysvetľovať netreba. Ženy to tričko rady obliekajú deťom na nedeľné rodinné obedy. (smiech) Svoje dievky nevolám knedle, volám ich oveľa horšie. (smiech) A ak majú záujem, tak im poviem na čom pracujem. Ak záujem nemajú, nevnucujem sa im.

W1A3729
Kristínka vo svojom tričku Koláčová

A pomáhajú ti v domácnosti? Predsa mať dve baby má aj svoje výhody.

Samozrejme. Sú veľmi dobré pekárky, pečú už skoro samé. Prestierajú stôl na večeru takmer každý večer. Lebo pre nás sú spoločné večere takou tradíciou. Vysávajú…síce tak, že potom musím ešte ja, ale napríklad našu psicu Sponku vedia venčiť samé. Ja iba dobehnem zodvihnúť hovienko. (smiech) A už som si ich aj párkrát počkala pred obchodom, čiže jednoduchý nákup zvládnu. Tým, že mňa baví upratovať a robiť domáce práce, nevidia to ako galibu a nutnosť.

Máš nejaký tajný recept, čo na ne zaberá?

Nie a vy? (smiech) Nemáme veľmi situácie, kedy musí niečo zaberať, ale teda vymýšľanie pri zaspávaní sme striktne zrušili a ak je to “too much”, máme pokuty. Inak sa to nedalo. Viete ako krásne naraz zaspávajú? (smiech)kika

Ľudia ma asi skôr vnímajú ako herečku, ale gro mojej práce je vyprodukované sedením za počítačom

Momentálne si dotočila seriál “Som mama” podľa predlohy tvojej knihy, podnikáš vo veľkom, doma máš dievčatá a muža. Čo ti najviac zaberá čas? Vieš si to pekne časovo zorganizovať, alebo to má skôr spontánny priebeh? Čo robíš, keď toho máš naozaj všetkého moc a potrebuješ zresetovať?

Seriál nie je podľa mojej knihy. Nemá s ňou nič spoločné, je ňou len voľne inšpirovaný. Jediné, čo som do seriálu písala vnútorné monológy mojej postavy. Bolo to náročné obdobie a od augusta točíme druhú sériu. Ja som v seriáli nechcela hrať, nakoľko si uvedomujem, že skĺbiť hlavnú rolu v seriáli  s materstvom je nemožné. Nechcem, aby moje deti vychovávali opatrovateľky a tak som napokon rolu priala s časovými obmedzeniami. Iní herci majú predstavenia, skúšky v divadle, dabing a ja som mama. Seriál nakrúcam tak, aby mi nezaberal čas, ktorý by som inak trávila s deťmi. Tak to mám nastavené. Nejako sme to celé náročné obdobie, kedy som ešte počas natáčacích pauzičiek písala články a starala sa o našu firmu, po nociach varila a spoliehala sa na donášky poztravín, zvládla. Ale teda s odrenými ušami a vyhorením. Po troch mesiacoch som si uvedomila, že som tri mesiace nebola sama. Pomooooc! Inak organizujem spontánne. Ja som v tom inak celkom dobrá a baví ma to. (smiech) Máme pracovné a cestovateľské obdobia a tie sa stridadajú počas celého roka. Ľudia ma asi skôr vnímajú ako herečku, ale gro mojej práce je vyprodukované sedením za počítačom. A to sa dá aj z výletov.

36486507_1002830423224341_684851703786242048_n
Baby na Pohode

Dáš nám na záver malú radu do života? Nám mamám.

Nedám. Lebo každá mama je tou najlepšou mamou, akou dokáže byť a cudzie rady nepotrebuje. Teda pokiaľ si ich sama nevyžiada. Aha, vy ste si vyžiadali! Tak vám radím, aby ste vedeli povedať slušné odmietavé ďakujem, keď vám do mamovania bude niekto frflať.

Kristínka, ďakujeme za krásny rozhovor. Prajeme veľa úspechov v pracovnom aj súkromnom živote. Nech ti tvoje malé komediantky robia naďalej len radosť zo života, aby si mohla rozveselovať a inšpirovať ten náš minimálne tak, ako doteraz. Viac @kristina.tormova


Prečítajte si tiež Mamastories s mamou z Dubaja Evkou Dvoráčkovou


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.