Dnes je náš deň,  Deň matiek. Už sme vyrástli z toho, že čakáme darček, no taká tichá túžba po uznaní v nás niekde je…

Netreba sa hanbiť, veď toho zvládame toľko! Je to tak dobre zariadené. Akoby každý pôrod oživil v žene nejakú novú super – schopnosť, o ktorej dovtedy nevedela. Je zrazu úplne normálne navariť obed s jednou rukou, existovať s minimom spánku, či dokonca súčasne chodiť do práce a dojčiť bábätko. Myslím, že tieto nové nadobudnuté schopnosti máme všetky matky spoločné. Rozdiel však vidím v tom, ako ich/sa vnímame.

den matiek
zdroj: Valéria Krenická

Jedna skupina ich využije na to, aby sa pomocou nich stala super – matkou a ženie sa v kolobehu za utopistickou predstavou dokonalosti. Tá sa ale v role matky pre každodenné množstvo povinností objektívne dosiahnuť nedá. Táto honba odstráni zo života matky všetky nematerské aktivity, pretože by to išlo na úkor vidiny super – matky. Tieto ženy potrebujú uznanie od okolia, pretože vlastnú hodnotu nachádzajú ťažko. Majú pocit, že robia všetko a zároveň nezvládajú nič.

Čítaj tiež: Šťastná matka rovná sa šťastná rodina

Potom nájdete také matky, ktoré na materskej rozbehli biznis, či precestovali svet. Ja keď takú matku stretnem, len pozerám s otvorenými ústami a snažím sa čo najviac odkukať. Čím to je? Všetko si už doma porobili a potom len tak z nudy začali kuť akčné plány? Nemyslím. Som za to, že len materstvo vnímajú inak. Nezacyklili sa v ňom ako na nejakom pracovnom tábore, ale využili ho ako hnací motor. Myslím, že to presne s nami má materstvo urobiť – dodať nám sebavedomie a odvahu. Veď keď žena zvláda ( hoci nie perfektne) materské povinnosti, zvládne toho omnoho viac!

Prestaňme materstvo používať ako výhovorku, prečo nič iné nestíhame, ale berme ho ako prameň zdravej odvahy a sily i v iných oblastiach života. Práve tieto iné oblasti nám vo vnímaniu seba ako matky dodajú sebalásku.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.