Od 1. – 7. augusta je svetový týždeň dojčenia. Nazreli sme preto troška do tejto témy, veď to k nám mamám esenciálne patrí. Krásne to napísala aj jedna mamička pre portál najmama.sk: “Žijeme v treťom tisícročí, no stále privádzame na svet deti rovnakým spôsobom, stále sme cicavce. Moderný človek sa síce pokúša posledné desaťročia umelo zasahovať do tohto procesu, no len veľmi nedokonale. Najlepším inkubátorom zostáva maternica , najlepšou výživou dojčenie , najlepšou postieľkou mamičkina náruč. Prečo by matka mala dojčiť? Pretože jej dieťa má právo dojčiť sa. Pretože dojčenie je prirodzené a jednoduché. Dáva mamičke voľnosť a slobodu napriek tomu, že má ešte nesamostatné bábätko. Dojčiť sa dá kdekoľvek a kedykoľvek, na prechádzke lesom, v kútiku kaviarne či na lavičke v parku.”  affection-baby-blurred-background-842210

Dojčenie je veda sama o sebe. Robia sa rôzne štúdie, výskumy a neustále pribúdajú nové pozitívne fakty. Aké sú teda tie najdôležitejšie benefity dojčenia?

Pre bábätko

Zdravie dieťaťa je v dospelosti ovplyvnené hlavne tým, aká výživa sa mu dostane už ako bábätku. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je dôležitých práve prvých tisíc dní života dieťaťa. Dojčenie poskytuje dieťaťu peptidy a prirodzené opoidy, ktoré sú dôležité pre rozvoj mozgu ako aj správania dieťaťa. V materskom mlieku sa nachádza hormón melatonín, ktorý pomáha telu bábätka vytvárať systém. Vie kedy je čas ísť spať, kedy má prísť kŕmenie.  Tiež sa v ňom nachádzajú rastové faktory, ktoré podporujú rast pokožky a nervov, čo je dôležité pre rozvoj mozgu, pečene, čriev a iných orgánov. V materskom mlieku sa nachádza tiež bradykinín – hormón, ktorý zmierňuje bolesť, rovnako ako endorfíny, ktoré bolesť potláčajú. Kŕmenie materským mliekom má významný vplyv na potlačenie rozvoja alergií na niektorú zo zložiek kravského mlieka (napr. kravskú bielkovinu). Obsahuje látky, ktoré pomáhajú rozvíjať imunitný systém dieťaťa, chránia ho pred rôznymi chorobami a znižujú riziko, že dieťa bude neskôr trpieť niektorým ochoreniam.

adorable-baby-basket-161709
zdroj: pexels

Veľmi dôležitým bodom je tiež jedinečná citová väzba k matke, ktorá sa pri dojčení vytvára. Dieťatko sa cíti v bezpečí, upokojí sa, lepšie zaspinká, ukľudňuje ho tlkot mamkinho srdca a zahrieva jej náruč. Pomáha mu tiež lepšie prekonať bolesť či chorobu.

Čarovné chvíle, kedy sú spolu, jeden pre druhého

Pre maminku

Jednou z hlavných výhod sú financie. Umelé mlieka v tejto dobe naozaj nie sú lacné. Nejednu maminku tiež poteší chudnutie popri dojčení. Počas dojčenia dochádza k vylučovaniu hormónov, ktoré podporujú metabolizmus. Psychická podpora. Maminka je spokojnešia, keď vidí dieťa v náručí krásne papať a vie, že pre neho robí to najlepšie. Dojčenie je tiež veľmi praktické. Vyhnete sa preváraniu fľašiek, vody, odmeriek. Nemusíte sa báť, že mliečka bude málo. Najdôležitejšie je ale to krásne materské puto, ktoré si s bábätkom vytvára. Čarovné chvíle, kedy sú spolu len dvaja, jeden pre druhého.

affection-arms-baby-842193
zdroj: pexels

O dojčení sa stále veľa diskutuje. Názory sa často rozchádzajú, zvlášť keď ide o dojčenie na verejnosti. Krásne sa k tomu vyjadrila manželka speváka Tomáša Klusa, maminka a veľká zástankyňa dojčenia Tamara Klusová na jej IG konte:

33436183_1367423103401100_562115522880077824_n
Tamara dojčí svoju najmladšiu dcéru Jenovéfku

“Společnost tento akt matky s dítětem vnímá jako intimni věc.
Já ho vnímám jako naprosto přirozenou věc. Když máme žízeň – napijeme se… když máme hlad – najíme se… a rozhodně se při těchto aktivitách nejdeme někam schovat pod deku, nebo na záchod…
Už jsem se setkala s velice opovrživými komentáři. Né však v reálném životě ale ,,jen” na sítích.
Zajímavé bylo, že ty komentáře nepíší muži, kteří toto propojeni nezažijí a proto by mohli mít nepochopení nebo námitky…
Píší je ženy.
A tak bych ráda napsala tuhle myšlenku : 
To, že kojeni miluju a sdílím není proto, abych zranila ženy, které z mnoha důvodů nemohly nebo nechtěly kojit..
Dělám to proto, aby ženy, které mateřství čeká – zkusily udělat maximum proto, aby si tohle jedinečné propojeni se svými miminky prožily….
Aby se na kojení těšily a vnímaly jej né jako omezení ale jako dar…”

 

 

 

 

1 komentár

  1. Ja som kojila dve deti, jedno 7 a jedno 11 mesiacov, obe majú dobrú imunitu, som vďačná že som mohla spoň takto odkojit svoje deti

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.