Bratislava 26. novembra 2018 – Špeciálna spolupráca slovenskej dizajnérskej značky mile so spisovateľkou, publicistkou a zberateľkou pôvodného tradičného odevu Tamarou Šimončíkovou Heribanovou vznikala vyše dvoch rokov a práve dnes sa dostala do úspešného finále. Výnimočné spojenie nesie názov Od kolísky blízki, autorkám bola hlavnou inšpiráciou vyše stopäťdesiatročná kútna plachta, ktorej výšivka prepája každý kúsok kolekcie.

kolisky
Autorky kolekcie Od kolísky blízki, foto: Marika Beňadik Majorová

Spúšťací moment kolaborácie predstavoval okrem niekoľkoročného priateľstva, Tamarin pútavý príbeh o symbolike kútnych plachiet, ktorých sa do dnešných dní zachovalo len veľmi málo, nakoľko upadli od ich ukončenia využívania koncom 19. storočia, do zabudnutia. Napriek tomu, že Tamara zbiera pôvodné kroje vyše šesťnásť rokov, po celý čas práce v teréne sa jej podarilo zachrániť len jednu bohato vyšívanú ľanovú obradnú plachtu, ktorá sa stala východiskovým momentom.

Tamara s vyše 150-ročnou kútnou plachtou ktorá sa stala nosným pilierom kolekcie Od kolísky blízki, foto: Marika Beňadik Majorová

Stopercentná bavlna, kvalitné spracovanie, krížiková výšivka odvolávajúca sa na jedinečnú históriu magického materstva na Slovensku, strohé čisté línie a vysoká miera funkčnosti – to je spojenie, akým sa dá charakterizovať unikátna línia pre deti a matky. Avšak nielen tie. Dámska košeľa z kolekcie je pre všetky ženy, ktoré si vážia čas samy so sebou, duchovnú rovnováhu, zručnosť a estetické cítenie našich predkov.

foto: Zuzana Gavulová
foto: Zuzana Gavulová
foto: Zuzana Gavulová

Spojenie starosvetskosti a funkčnosti

Po vydarených spoluprácach mile s vizuálnymi umelcami, ilustrátormi a dizajnérmi ako sú Alica Raticová, Nastia Sleptsova, Boris Meluš, Veronika Klímová, Ondrej Jób, predstavuje spolupráca s Tamarou Šimončíkovou Heribanovou odklonenie sa od hravej potlače, ktorá je v prípade slovenskej značky príznačná. „V tomto prípade, sme chceli zanechať vizuálnu kontinuitu s predchádzajúcimi kolekciami, ale keďže sa jedná o spracovanie mimoriadne ojedinelého výseku histórie odievania na Slovensku, predovšetkým v období materstva, rozhodli sme sa nadviazať na spôsob techniky, ktorou boli v minulosti zdobené odevy, predovšetkým kútne plachty,“ hovorí jedna zo spoluzakladateliek mile, Miriam Šichmanová. „Po desiatkach stretnutí s Tami, bolo pre nás jasné, že nadväzovanie na časy minulé so zreteľom na pre nás charakteristickú modernosť a funkčnosť, môžeme docieliť v ponechaní istej miery starosvetskosti, ktorú v sebe celá línia nesie. Navyše, Tami mala od začiatku jasnú víziu, ktorú sme spoločne rozvíjali,“ dodáva Lenka Garajová.

Proces tvorby špeciálnej kolekcie Od kolísky blízki mile x tami, foto: Marika Beňadik Majorová

Oprášili stopy ojedinelého fenoménu materstva na Slovensku

Tamara, ktorá je doma okrem literárnej činnosti aj v oblasti odevného dizajnu, roky podporuje lokálnu tvorbu a často je súčasťou odborných porôt v tomto odvetví, má zo spolupráce radosť. „Je to po prvýkrát, kedy sa fenomén kútnej plachty pretavuje do súčasného odievania. Odjakživa ma priťahovala obdivuhodná zručnosť a trpezlivosť uchovaná v stopách našich predkov – predmetoch, ktoré síce stratili svojich majiteľov, často i využitie, no dodnes nesú hrdo svoje vzácne príbehy. Kútnice, ako sa týmto vzácnym plachtám určeným na ochranu matky a novorodenca hovorilo, sú dodnes opradené rúškom tajomna. Až rozhovory s etnografkami, dulami a najstaršou žijúcou generáciou priniesli vytúžený zlomok poznania. Vyše stopäťdesiatročná kútna plachta z Hornej Vsi pri Partizánskom, ktorú sa mi podarilo získať do zbierky sa tak stala nosným piliérom našej tvorby,“ hovorí zberateľka, ktorá roky popularizuje kultúru tradičného odievania doma i v zahraničí, prinášajúc zabudnuté poznatky a vzácne informácie z pramenného výskumu.

kolisky
Detail vyše 150-ročnej-kútnej plachty z Tamarinej zbierky, foto: Marika Beňadik Majorová

Vymyslené a vyrobené na Slovensku. V bio kvalite

V kolekcii Od kolísky blízki sa nielen podarilo nadviazať na výsek magického aspektu materstva v minulosti na území Slovenska, ale predovšetkým priniesť modernú, pohodlnú líniu, ktorá sa nevymyká minimalizmu a praktickému charakteru. Kúsky pre deti sú ušité zo 100% bavlny v bio kvalite. Navyše poprvýkrát bol vnesený do tvorby mile strih prekladacieho body s cieľom dosiahnuť čo najviac newborn friendly aspekt, umožňujúci blízkosť s bábätkom už od prvého momentu. Dámska košeľa je zhotovená zo stopercentného bavlneného plátna, ktoré je možné prať na vysokej teplote. Výšivka, ktorá prepája všetky produkty predstavuje motív halúzky, symbolizujúci šťastie a lásku v novom živote, tak u bábätka ako aj u mamičky. Vrecúško je potlačené básňou v slovenskej a anglickej verzii.

foto: Zuzana Gavulová
foto: Zuzana Gavulová
foto: Zuzana Gavulová
foto: Zuzana Gavulová

Východisková bola pre autorky snaha priniesť nielen kúsok oblečenia, ktorého odkaz nesie prejav úcty naším prastarým mamám. Čistými líniami, strihom a materiálom sa pokúsili o dosiahnutie pocitu, kedy je žena slobodná, kedy si užíva čas sama so sebou a pritom v spoločnosti nového človeka, ktorý sa na tomto svete ocitol vďaka jej sile.

foto: Zuzana Gavulová
foto: Zuzana Gavulová

Čo bola kútna plachta?

Kútna plachta symbolizovala istý ochranný štít novorodičky. Verilo sa, že poskytuje ochrannú ruku nad životom, ktorý matka dala tomuto svetu. Vo vlákne kútnice bola zachytená túžba po istote, radosti a blahobyte, v ochranných symboloch jej červených výšiviek prúdila energia, chrániaca matku i dieťaťa pred negatívnymi nástrahami. Odjakživa bola kútna plachta spájaná s magickou ochranou ženy i dieťaťa pred zlými silami, urieknutím, pôsobením negatívnych myšlienok. Z farebnosti prevládala vo výzdobe červená farba s ochranným účinkom, z motívov srdcia, kohúty ako symboly plodnosti, štylizované kvety a hviezdice.

foto: Zuzana Gavulová

Praktická a magická funkcia kútnych plachiet sa viazala na rituál, ktorý v minulosti prebiehal ihneď po pôrode, kedy bola zavesená nad posteľ a zapichnuté do nej boli ihly, špendlíky, klince a do vádzky (magicko-purifikačného obradu ukončenia izolácie po šestonedelí) spoza nej matka s dieťaťom nevychádzali. Plachta chránila ženu a dieťa pred nadmerným kontaktom s ostatnými členmi rodiny (choroby), súčasne jej poskytovala súkromie a pokoj.

foto: Zuzana Gavulová

Kútnica bola na mnohých miestach Slovenska využívaná aj na iné účely, napríklad keď žena prežívala hlboký smútok a hľadala vo vlákne kútnice oporu alebo keď pociťovala neprekonateľnú bolesť. Na niektorých miestach Slovenska sa dokonca žena pociťujúca prichádzajúcu smrť, zabalila sa do svojej kútnej plachty a v pokoji, súčasne v spomienke na najkrajšie obdobie, kedy v jej ochrane tĺklo srdce čo najbližšie k srdcu potomka, nechala svoje doznieť. V niektorých častiach Slovenska kútnicou dokonca zakryli ťažko umierajúcu ženu, aby jej odobrala bolesť, alebo jej ju dali do truhly, aby ju sprevádzala na poslednej ceste.

Viac informácii na www.mile.sk

Kolekcia Od kolísky blízki je v predaji od 26. novembra 2018


“Tešíme sa z dennodennosti a napĺňame ju všetkým tým, čo raz bude tvoriť pokojnú a hrejúcu spomienku.” Prečítajte si rozhovor s Tamarou Šimončíkovou Heribanovou o práci, rodine a materstve.


 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.