Od 30.12.2018 už štát neplatí zdravotné poistenie za mamu ako poistenca štátu, keď sa stará o to isté dieťa, na ktoré berie otec materské. Informovala o tom JUDr. Mária Dvončová z Právne pre rodiča:

JUDr. Mária Dvončová, povolaním právnička, aktuálne je na rodičovskej dovolenke. Na stránke Právne pre rodiča prináša aktuálne informácie z oblasti rodičovských práv a poivinností. 
Doteraz ak otec poberal materské na dieťa, mohla byť mama nahlásená ako poistenec štátu z dôvodu starostlivosti o toto isté dieťa. (Ide o osobnú a celodennú starostlivosť o dieťa do 6 rokov veku, dieťa max 4 hodiny denne v škôlke).”

Po novom:

Ak otec berie materské na dieťa, mama nemôže byť poistenec štátu z dôvodu starostlivosti o toto isté dieťa.

Má tieto možnosti:

1. samoplatiteľ: 66,78 eur mesačne. .
2. vedená na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. Vtedy štát za ňu platí zdravotné poistenie. Samozrejme nemôže mať aktívnu živnosť ani pracovný pomer.
3. mama sa vracia do zamestnania, k zárobkovej činnosti
4. mama má ešte iné dieťa do 6 rokov, s ktorým je doma alebo chodí do škôlky na max 4 hodiny denne a tak sa prihlási ako poistenec štátu z dôvodu starostlivosti o toto dieťa.”
Ω

Čítajte tiež: Viete aký blahodárny vplyv na rozvoj jazykových zručností detí má čítanie od ockov?


“Novela,ktorá túto zmenu zaviedla bola očakávateľná, aj tak si myslím, že pre mnohých nepríjemná. Predovšetkým pre mamy, ktoré majú iba jedno dieťa, otec na neho berie materské a mamy zostávajú doma na rodičovskej dovolenke (sú zamestnané). Práve tie si budú musieť platiť tých 67 eur mesačne samy. No….toto jednoducho nie sú dobré správy.” 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.