Mário Praženec, známy hudobník a výborný basgitarista. Dlhé roky pôsobil v kapele InéKafe a zúčastňoval sa rôznych hudbných projektov. Momentálne sa venuje troška mladšiemu publiku, či už doma, alebo na koncertoch. Stal sa otcom a punk vymenil za detskú tvorbu. 

pacipac
Na dovolenke v Thajsku

Ako je možné, že sa z niekoho, kto má za sebou tak bohatú hudobnú a hlavne punkovú históriu stane “Paco“? Čo ťa priviedlo k tejto veľkej životnej zmene?

Haha, no veru. Málokto by si pomyslel, že budem niekedy hrať pre detské publikum. Celé to má na svedomí moja dcérka Hanka. Nebyť jej, tak sa mi dvere do tohoto krásneho detského sveta neotvoria. Vďačím jej za to a aj svojmu synčekovi Samkovi. Je úžasné pozorovať detský svet a byť jeho súčasťou či už ako otec alebo ako Pac.

pacipac
So svojimi detmi Hankou a Samkom

Chalošov si vymenil za krásnu kolegyňu, herečku a speváčku Adrianu Pešinovú. Kde ste sa s Paci spoznali? 

Spoznali sme sa cca pred štyrmi rokmi. Hľadal som speváčku ktorá by bola vhodná na spievanie detských piesní a hlavne ktorá by mala veľmi dobrý vzťah k deťom. Poradila mi ju moja exmanželka. Hrávali spolu divadlo a po tom, čo som ju skúsil v štúdiu som vedel, že ona je presne tá, ktorá spĺňa všetko čo tento projekt potrebuje. Úprimnú radosť z detí a zároveň profesionalitu v štúdiu a na koncertoch.

pacipac
Paco so svojou speváckou kolegyňou Paci – Adrianou Pešinovou

Medzi vaše spoločné aktivity určite patrí hudba, spev a tanec. Skladby ako Ťapi ťap, Pes a mačka pozná väčšina slovenských detí naspamäť. Ako sú na tom tie vaše? Fandia vám, alebo dávajú prednosť inej ockovej konkurencii, ktorej je u nás momentálne čoraz viac.

Hehe, veru. Samozrejme Hanka so Samkom boli pri zrode PACI PAC a sú našimi najväčšími fanúšikmi. Ale nechýbajú nám doma ani DVD od Mira Jaroša, Spievankova, Fíhy Tralala alebo Smejka a Tanculienky. Mali obdobie keď fičali najviac na Smejkovi a Tanculienke a teraz majú obdobie Mira Jaroša. Toho majú strašne radi. Samozrejme sa tešia aj z našej spoločnej pesničky ktorá vznikla pre festík. Ja ich samozrejme podporujem v tom, keď sa im niečo páči. Dokonca chodím s nimi aj na vystúpenia našich “kolegov”. Aspoň sa inšpirujem a vidím kto čo ako robí predstavenie, aby sme neboli rovnakí a aby sme aj my ponúkli divákom a fanúšikom niečo iné čo naši kolegovia neponúkajú na koncerte alebo predstavení.

Je úžasné pozorovať detský svet a byť jeho súčasťou či už ako otec alebo ako Pac

Popri hraní na gitarke organizuješ aj koncerty. Využívaš tieto schopnosti aj v domácom prostredí?  

Áno, samozrejme čerpám zo skúseností ktoré som nabral počas niekoľkoročného hrania v kapele Inekafe alebo organizovania rôznych podujatí. To potom aj aplikujem do PACI PAC. Snažíme sa počas nášho turné priniesť deťom veľa zábavy a rodičom zážitok z dobrého koncertu, nech sa zabavia prípadne zasmejú aj oni. Bohužial nie na všetkých vystúpeniach býva kvalitný zvuk, preto odporúčam všetkým nech sa prídu pozrieť na naše turné, ktoré robíme sami a tam máme vždy dobré ozvučenie aj pekné kulisy a bohatší program ako inde na verejných akciách. Na našom turné si dávame vždy viac záležať , nech poteší aj oko aj ucho a hlavne nech deti odchádzajú spokojné a vybláznené.

pacipac
Vstupenky na koncerty sú v predaji na www.predpredaj.zoznam.sk

S deťmi tráviš všeobecne veľa času. Či doma tak v práci. Nežiarlia trošku tie tvoje vlastné na tie “koncertné” detičky, ktorých je stále viac a viac? Za mesiac štartujete jesenné turné PACI PAC DEŤOM, z domu budeš asi často na cestách.

Našťastie nie, i keď niekedy vidím na Hanke, že by išla najradšej so mnou na koncert, ale nie vždy sa to dá. Hlavne, keď ideme ďaleko na východ a musíme aj prenocovať. Ale zas vedia akú prácu mám, tešia sa keď ma vidia na pódiu a môžu si zatancovať a hlavne veľakrát im hrám doma sám s gitarou, to majú najradšej. Sami si vypýtajú akú pesničku chcú a tancujú si do toho. Vtedy som ten najšťastnejší otec, keď vidím ,že to čo robím, robím hlavne pre svoje deti a to že sa to páči aj iným deťom je len pridaná hodnota tomu. Každá pesnička ktorá vzniká prejde najprv prísnou kontolou mojich detí. Až keď mi oni povedia že sa im to páči a pospevujú si refrén až potom som o tej pesničke presvedčený že je dobrá. Samozrejme v konečnom dôsledku sa nemusí páčiť všetkým deťom ale pre mňa sú dôležitý hlavne títo dvaja.

pacipac
S tatom je predsa najväčšia zábava

Pre detského fanušíka hráš a tvoríš už pár rokov. Je toto publikum pre teba to pravé, alebo sa ti lepšie hralo pre násť- ročných a viac. V čom sú pre teba výhody detskej tvorby?

Samozrejme, je to úplne iné ako hrať pre dospelých. Musím však povedať, že je to obrovská radosť keď človek vidí ako sa deti z nás tešia a keď si spievajú a tancujuú na naše pesničky, tak to je úplne perfektné. Je to úprimná a čistá radosť a keď to porovnám s dospeláckymi koncertami, v mojom prípade tými rockovými, tak toto ma napĺňa teraz viac. Samozrejme niekedy si spomeniem aké to bolo hrať pre strašie publikum a na to mám ešte kapelu Plus Mínus, s ktoruo sme hrali naposledy pred The Offspring vo vypredanej Bratislavskej Inchebe. Takže nachvíľu som oprášil elektrickú gitaru a potom som sa opäť vrátil k svojej obľúbenej modrej gitarke Fender. Výhody vystúpení pre deti sú hlavne v tom že koncerty končia najneskôr o 18:00 a aj keď som niekde v Banskej Bystrici napríklad tak o 21:00 som už doma v klude. Pri dospeláckych koncertoch sme sa vracali okolo 3-4tej nad ránom a potom má človek Ďalší deň trošku rozbitý.V tom vidím jeden z plusov hrania pre deti.

Inšpiráciu mám doma a čerpám veľa z vlastných detí

Kto skladá texty k piesňam a kto sa stará o hudbu? Každá z piesní so sebou nesie vždy nejaký edukatívny zámer. Vďaka tomu vaše piesne milujú nie len deti, ale aj mamičky. Kde beriete na toto všetko inšpiráciu?

V podstate skladám aj hudbu aj texty ja. Okrem posledného CD PACI PAC DEŤOM. To sme prespievali album Peter, Beata a Vašo deťom k jeho 30. výročiu. Aj Paci aj ja sme mali veľmi radi tieto pesničky a vyrastali sme na nich a zhodou okolností náš kamarát je synom jedného z autorou pesničiek a on prišiel s týmto nápadom aby sme to prespievali. Pre nás to bola obrovská výzva a teraz vznikajú k tým pesničkám aj videoklipy, ktoré postupne dávame na náš youtube kanál a pred vianocami budú na novom DVD PACI PAC DEŤOM. A čo sa týka našich vlastných piesní tak áno, snažíme sa robiť aj edukatívne texty, kde učíme deti počítať, tlieskať, cvičiť a podobne ale najradšej máme také tie naše zábavné, kde sa môžu pekne vyšantiť a vytancovať. Inšpiráciu mám doma a čerpám veľa z vlastných detí.čo ich práve zaujíma, baví a o čom by si oni chceli spievať pesničky.

pacipac
Pilne sa pracuje na novom DVD PACI PAC ĎEŤOM – pozrite sa tiež na Editoriál z natáčania klipu k piesni Čarbičky

Plánujete s Paci niečo nové do budúcna? 

Áno,máme pár plánov ale radšej ich nebudem spomínať nech nepredbiehame. Aktuálne sa tešíme na nové turné ktoré štartuje v októbri a z nového DVD ktoré vyjde koncom novembra. Veľmi sa tešíme z nových videoklipov, dali sme si na nich viac záležať a dramaturgicky a scenáristicky ich mala pod palcom Paci a je to vo výsledku aj vidieť. Tým, že je študovaná hrečeka dala tomu pridanú hodnotu a som rád, že tvoríme takýto tím a že sa vieme dopĺňať. Som veľmi spokojný s tým ako to teraz je. A musím pochváliť aj našu kapelu. Rozrástli sme sa o bubeníka a klávesáčku a dokonca je s nami na pódiu aj herec, ktorý sa prezlieka do rôznych kostýmov počas vystúpenia. Je to oveľa kvalitnejšie ako keď sme začínali a aj vďaka našej kostymérke a kulisárke Radke sú nielen naše videoklipy krajšie, ale aj naše vystúpenia. A aby som nezabudol aj na Miška, nášho manažera. Aj ten prispieva vo veľkej miere k tomu, aby bolo naše turné iné ako tie predtým. Vďaka nemu môžeme rozdať na koncetoch deťom mliečka Brejky napríklad. Takže by som rád všetkých pozval, prídite sa pozrieť s deťmi na naše turné a verím, že budete odchádzať spokojní a že sa ešte uvidíme na ďalších koncertoch PACI PAC.pacipac

 

Tešíme sa na turné, ktoré štartuje 2.10.2018 v Piešťanoch a tiež sa tešíme na ďalšie videoklipy a DVD Paci Pac deťom. Vstupenky na koncerty sú v predaji na www.predpredaj.zoznam.sk Viac o PACI PAC na FB@pacipac a IG@PACIPAC. Osobný život Paca/ Mária Praženca sledujte na IG@WAYOa.k.a.PAC

 

 

 

 

 

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.