ÚMRTNOSŤ NA RAKOVINU PROSTATY V MAĎARSKU JE HORŠIA AKO EURÓPSKY PRIEMER, PRETOŽE PACIENTI PRICHÁDZAJÚ SO SŤAŽNOSŤAMI K LEKÁROVI NESKORO.
V týchto krajinách je podiel prípadov rakoviny prostaty, ktoré sú zaznamenané až po vzniku nádorových metastáz, kedy je záchrana života pacienta náročnejšia, nad európskym priemerom. Tu je táto miera približne 30 percent, zatiaľ čo v západnej Európe je to zvyčajne 10 až 15 percent.
Čo sa týka štatistík výskytu rakoviny prostaty, Maďarsko je v strede Európy, ale úmrtnosť je oveľa vyššia. V pomere k počtu obyvateľov zomiera v Maďarsku na rakovinu prostaty takmer toľko ľudí ako v škandinávskych krajinách, kde je frekvencia ochorenia dvaapolkrát vyššia. U nás je rakovina prostaty štvrtou najčastejšou príčinou úmrtia mužov na rakovinu. Ak sa ochorenie u niekoho diagnostikuje včas, radikálna prostatektómia zlepšuje jeho životné vyhliadky, no ak je diagnóza neskoro, jedinou možnosťou sú lieky a aj predpokladaná dĺžka života je nižšia, upozornil Dr. Péter Nyirády, riaditeľ Univerzitnej urologickej kliniky Semmelweis.
Podľa následnej štúdie je priemerná dĺžka života lepšia pre tých, ktorí majú prostatu radikálne odstránenú. Ľudia nad 70 rokov, ktorí podstúpili takúto intervenciu, žili v priemere o 11,4 roka viac, kým tí, ktorí sa liečili drogami, žili 7,4 roka. Pre osoby mladšie ako 70 rokov je to 11,3 a 8,8 roka. Tento významný rozdiel tiež ukazuje, aké dôležité je včasné odhalenie – zdôraznil Dr. Péter Nyirády.
Každý, kto spozoruje akékoľvek urologické ťažkosti, ako napríklad časté nutkanie na močenie, by mal okamžite navštíviť odborníka. Podľa odborného odporúčania sa aspoň raz medzi 40. až 50. rokom oplatí urobiť krvný test, ktorý zmeria PSA, teda prostatický špecifický antigén. Okrem toho treba urobiť vyšetrenie prostaty, kde odborník prehmatá prostatu cez konečník. Tí, ktorí mali toto ochorenie v najbližšej rodine, by mali byť vyšetrení každý jeden až dva roky od 45 rokov, ostatní od 50 rokov.
Zdravotné povedomie mužov ďaleko zaostáva za ženskými a často sú to práve členky rodiny, ktoré mužov prehovárajú, aby sa nechali testovať.
Šanca na uzdravenie je oveľa vyššia, ak niekto vedie zdravý životný štýl a pravidelne sa zúčastňuje vyšetrení. Najdôležitejší je zdravý životný štýl, pestrá výživa, optimálna telesná hmotnosť a pravidelný pohyb. Takto sa dá predísť 60 percentám chronických ochorení, čo platí aj pre rakovinu prostaty, ktorá inak nemá žiadne špecifické príznaky, zdôraznil Dr. Petra Kovács, kandidát na odborného lekára Univerzitnej urologickej kliniky Semmelweis, verí, že mladšia generácia si viac uvedomuje svoje zdravie.