Sme ženy, chodíme do práce, staráme sa o deti, hráme sa s nimi, máme na starosti domácnosť, venujeme sa manželovi, občas chceme ísť s kamarátkou na kávu, a aby som nezabudla ešte by sme si rady našli čas samé na seba.

Poznáme to všetky a nie vždy je to jednoduché. Výsledkom býva častokrát únava a z času na čas aj pocit frustrácie, pretože sa nám zdá, že sa to všetko nepodarilo podľa predstáv. Čo vám však môže pomôcť je organizácia času. Prinášame vám niekoľko  malých rád, ktoré vám umožnia zosúladiť tento „multitasking“.

Plánovanie je kľúčom, ktorý vám môže pomôcť udržať všetko pod kontrolou. Výsledkom je menej zmätku počas týždňa, efektívne hospodárenie s financiami, menej stresu a v konečnom dôsledku viac času.zapisnik

1. Plánovanie jedálneho lístka a nákupov

Cez víkend si naplánujte jedálniček na celý týždeň. Dobrou pomôckou, ktorá Vám uľahčí zostrojiť si vyvážený a chutný stravovací plán je určiť si na každý deň v týždni určitý typ pokrmu. Napr. pondelky patria cestovinám, utorky bývajú mäsité, stredy zasa strukovinové..  Keď budete mať jedálny lístok hotový, zostavte si nákupný zoznam. Mal by obsahovať všetky ingrediencie, ktoré budete potrebovať na prípravu raňajok, obedov a večerí počas celého týždňa. Tento spôsob je efektívny v tom, že sa nebudete musieť zamýšľať každý deň nad tým aká večera vás bude čakať na stole a dokonca vám umožní ušetriť financie, tým, že nebudete pri každej návšteve obchodu kupovať veci, ktoré nepotrebujete.

2. Zostavte si „to do list“

Usporiadajte si povinnosti počas týždňa podľa dôležitosti. Snažte sa pri tom riadiť známym príslovím – čo môžeš urobiť dnes neodkladaj na zajtra.

3. Vyhraďte si dni na domáce práce

Upratovať by sme mohli aj každý deň, všakže? Pokiaľ však raz týždenne vykonáme dôkladné upratovanie, počas týždňa postačí, ak si vyhradíme zo pár dní už len na niektoré práce čím udržíme našu domácnosť v čistote. Praktické je tiež zaviesť si určité rituály, ktoré šetria čas a pomáhajú udržať poriadok. Tu je niekoľko z nich:

  • Posteľ si upravte hneď po zobudení
  • Riady umyte hneď po jedle
  • Vaňu/sprchový kút utrite hneď po sprchovaní do sucha
  • Skúste veci odkladať na svoje miesto, nedôjde tak k hromadeniu neporiadku
  • Do vysávania zapojte aj deti 

4. Nezabúdajte na svoje zdravie

Do svojho týždenného plánu zahrňte pohyb. Cvičenie je totiž základ. Pomáha nie len telu, ale aj mysli. Či sa už rozhodnete pre yogu, silový tréning alebo len 20 minútové krátke cvičenie chrbta, je to na vás. Ak si na šport nájdete len zopár dní v týždni znamená to, že ste si našli čas pre seba a svoje zdravie.

5. Značte si do kalendára dôležité termíny, schôdzky, narodeniny..

Odbremení to vašu myseľ a máte istotu, že na nič nezabudnete.

Náš tip: Na zapisovanie môžte použiť aj rodinný plánovací diár alebo aplikáciu v telefóne. Podľa toho čo preferujete.

6. Nič nepôsobí blahodárnejšie na ženskú dušu ako príjemný rozhovor s kamarátkou pri šálke kávy

Čas je veľmi vzácny, nedá sa zmeniť ani vrátiť. Preto trávte svoj voľný čas s ľuďmi, ktorých máte radi. Dohodnite si s vašou najlepšou kamarátkou pravidelné stretnutia a urobte si z nich malý zvyk, ktorý bude neoddeliteľnou súčasťou vášho diára.kava

7. Neprestávajte randiť so svojim mužom

Obaja zažívate stres v práci, staráte sa o deti, máte mnoho povinností a večer si z tohto kolotoča líhate takí unavení, že sa nestíhate ani porozprávať? Chyba! Dohodnite si s manželom pravidelné „randenie“ pri spoločnej večeri alebo pohári dobrého vína. Vy si užijete jeden druhého a babička zase vnúčatá.

Čítaj tiež: Ako vychovávať deti od 5 do 10 rokov?

8. Víkendy patria rodine

Víkend je čas, kedy sa môžme venovať jeden druhému. Využite to naplno. Či už podniknete výlet do prírody alebo sa budete len tak váľať na sedačke je to jedno. Základom je robiť tieto aktivity spoločne. Preto si na víkend do svojho diára neznačte vôbec nič.

A na záver…

9. Sme v prvom rade ženy

Preto si niekoľkokrát do roka nájdite miesto v kalendári na úpravu vlasov, kozmetiku, masáž, skrátka na čokoľvek po čom sa budete cítiť krásna. Nič nie je pre rodinu dôležitejšie ako spokojná a šťastná maminka.

zdroj fotografií: @ab.bel, pexels.com

text: Martina Mihalovičová

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.