Odchod z domu býva obyčajne trošku stresujúci. Deti sa zrazu spomalia na rýchlosť slimáka a obliecť sa im trvá večne, prípadne túto schopnosť úplne stratia…

Manžel do poslednej chvíle pozerá šport “lebo on je hotový za minútu” a mama pobehuje hore-dolu. Snaží sa všetko potrebné zhromaždiť do jedného primerane veľkého ruksaku, ktorý pri odchode podá manželovi do ruky s úsmevom a slovami “je tam len zopár drobností”. My ženy balíme, my nenosíme ;).

vylet
@ab.bel

 

Okrem toho na výlete sa zíde všetko. Aj jablková výživa od babky, aj drevený vláčik na hranie, aj dve náhradné tričká… Možno to máte všetko zmáknuté a štvorčlennú rodinu dokážete na celodenný výlet pobaliť do 15 minút. Popritom obliecť seba, deti a presvedčiť manžela, že v tom zápase sa už nič zaujímavé nestane :D. Ak si predsa len potrebujete osviežiť po dlhej zime pamäť, tak vám ponúkame praktický zoznam vecí, ktoré by nemali chýbať v žiadnej výletnej batožine.

Pitný režim

Počas jarných a letných teplých dní je asi najdôležitejšie nezabudnúť na pitný režim. Pri výbere veľkosti fľaše, preto myslite na to, aby ste zobrali dostatok tekutín pre všetkých členov rodiny. Snáď ani nemusíme písať, že najvhodnejšia je pritom čistá voda, ktorá dokáže uhasiť smäd oveľa lepšie ako akékoľvek iné sladené nápoje. Tie treba obmedziť na minimum, predovšetkým ak vás čaká dlhšia trasa autom po ceste plnej zákrut. Rôzne džúsy môžu byť na detský žalúdok ťažké a v aute to nemusí dopadnúť dobre.

Ochrana pred slnkom

Pobyt na slnku je zdravý, ale rovnako dôležitá je aj slnečná ochrana pokožky. Zvlášť keď ste žiareniu vystavení niekoľko hodín. Predovšetkým treba pozorne ošetriť citlivú detskú pokožku, ktorá môže reagovať už aj na prvé jarné lúče. Nezabudnite preto deťom natrieť  aspoň tváričku, krk, uši a predlaktia. Po nejakom čase je tiež vhodné natieranie zopakovať. Rovnako treba myslieť aj na prikrývku hlavy, ľahká čiapka alebo šiltovka by nemala rozhodne chýbať.

Ochrana pred hmyzom

Všetci vieme, že v dnešnej dobe môžu kliešte priniesť rôzne zdravotné problémy a počet takých, ktorý prenášajú encefalitídu je čoraz vyšší. Vyskytujú sa hlavne v lesoch, parkoch, záhradách a na lúkach. Nenachajte preto nič na náhodu a pred dlhším pobytom v prírode použite repelenty. Myslite pritom na to, že pre deti je potrebné použiť špeciálny repelent, vhodný na ich citlivú pokožku. Pribaľte si ho určite so sebou a v prípade potreby ho môžete kedykoľvek počas výletu nastriekať rovno aj na odev.

Čítaj tiež: Aktivity do auta so zapojením rodičov

Vhodný snack

Po nejakom čase príde okrem smädu určite hlad a po dlhšej fyzickej námahe treba obnoviť zásoby energie. Najrýchleším zdrojom energie je niečo sladké, čo ocenia hlavne deti. Skúste sa však vyhnúť rôznym čokoládovým sladkostiam, namiesto toho stavte na ovocie, ktoré je určite zdravšie, zároveň je sladké a šťavnaté, čím pomôže uhasiť aj smäd. Navyše je ľahko stráviteľné a nezaťažuje žalúdok. Dobre poslúžia aj ovocné alebo ovsené tyčinky, ktoré sú prakticky zabalené. Vyberte si však také bez pridaného cukru, či zbytočných konzervantov.

Hygienické potreby

Kde sú deti, tam sú aj zablatené a lepkavé ruky, či zababrané ústa. Môžete použiť vlhčené utierky, prípadne poslúži aj obyčajná vreckovka navlhčená vodou, tá je navyše šetrnejšia k životnému prostrediu. Rovnako nie je na škodu mať po ruke  pripravené vrecko na prípadné odpadky, hlavne ak ste niekde, kde nie sú odpadokové koše.

Náš tip: 25 výletov pre rodiny s deťmi

Náhradné oblečenie

Určite sa to stane :D. Otázka je len, že koľkokrát sa to stane (vždy dúfame, že iba raz) a ktorá časť oblečenia, bude postihnutá. Detské nehody, tričká obliate pitím, premočené ponožky, zablatené tepláky, či nehody v začiatkoch bez plienky. Keďže nemôžete dopredu vedieť čo vás čaká, určite vezmite so sebou aspoň niečo na prezlečenie. Menším deťom hlavne náhradné spodné prádlo a tým starším väčšinou postačí tričko, či nátelník a pár ponožiek sa všade zmestí.

Dobrý plán

Na záver treba pribaliť už len dobrú náladu a mať dopredu premyslený cieľ cesty. Ak sa chystáte na túru, tak si overte, aké má byť počasie. V prípade, že je vašim cieľom zábavný park, tak si pred odchodom skontrolujte otváracie hodiny. A keď je všetko nachystané, tak už len hurá na výlet za zážitkami. Prajeme vám krásne zážitky a hladký priebeh všetkých vašich rodinných výletov.

rodinny vylet
Mama vo forme s rodinkou na výlete.

text: Anit Dienešová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.