Drobné hračky, mince či magnetky sú bežné strašiaky pre rodičov malých detí. Možno vás ale prekvapí, že ovocie a zelenina môžu byť rovnako nebezpečné.

Blogerka – matka Angela Hendersonová zdieľala röntgenový obraz detského hrdla, v ktorom bolo uviaznuté celé hrozno. Chcela tým upozorniť rodičov na to, že aj nenápadná zdravá zelenina môže byť pre deti veľmi nebezpečná.rontgen hrdla

Angela Hendersonová, matka dvoch detí varovala rodičov pred nebezpečenstvom udusenia tým, že zdieľala röntgenový snímok päťročného dieťaťa. Na snímku bolo detské hrdlo s okrúhlym predmetom v ňom. V príspevku Angela napísala :

“Vieš, čo je na snímke? Hrozno! Hrozno, ktoré sa dnes zastavilo v hornej časti dýchacích ciest u päť ročného dieťaťa. Dieťa museli uviezť do celkovej anestézy, aby hrozno odstránili. Našťastie, že časť jeho dýchacích ciest bola otvorená, inak to mohlo skončiť zle. 

Prečo je tak dôležité prerezávať hrozno na polovicu.

Zatiaľ čo povedomie o tomto potenciálnom nebezpečenstve nie je rozšírené, hrozno je jedným z najbežnejších príčin udusenia súvisiacich s potravinami. Tvar a veľkosť celého hrozna sú ideálne vhodné na to, aby uviazlo v hrdle dieťaťa, utesnil ho a spôsobil upchatie dýchacích ciest. Navyše hladký a flexibilný povrch takéhoto ovocia spôsobuje, že sa ťažko posunie, keď sa do týchto miest dostane. Uviaznuté hrozno je teda často nutné chirurgicky odstrániť.

Podľa Štátneho ministerstva zdravotníctva v New Yorku je udusenie štvrtou hlavnou príčinou neúmyselnej smrti u detí mladších ako 5 rokov. V USA najmenej jedno dieťa zomrie na udusenie každých 5 dní. Našťastie sa dá uduseniu a úmrtiam zabrániť, ak sú rodičia, ostatní členovia rodiny či personál školy vo všeobecnosti viac pozorní voči zjavným a skrytým nebezpečenstvám.

Čítajte tiež: Rozhovor s autorkou projektu Mama potrebuje víno. “Žiadna z nás nie je dokonalá a je to v poriadku…”

Lekári a neziskové organizácie vyzývajú výrobcov a maloobchodníkov na výrobu potravín, aby označili určité potraviny za potenciálne nebezpečné. “Jednoduché upozornenie, ktoré informuje rodiča, aby nakrájal jedlo na malé kúsky alebo sa zdržal podávania určitých potravín malým deťom, by mohol zachrániť život mnohých detí,” povedal Bruce Silverglade, riaditeľ pre právne záležitosti Centra pre vedu vo verejnom záujme (USPC), USA ,

Nezabudnite krájať aj inú zeleninu či ovocie

Hrozno nie je jediným potravinovým produktom, ktorý môže u detí spôsobiť udusenie. Cherry paradajky, čučoriedky a ďalšie plody, ovocie a zelenina, ktoré majú veľkosť približne hrozna sú tiež nebezpečné. Pamätajte, že všetky tieto potraviny sa majú rozrezávať, inak sú stále dostatočne veľké na to, aby uviazli v hrdle dieťaťa. Ak ste si nie istí, že polovičná strava je dostatočne malá na to, aby bola bezpečná pre vaše dieťa, pre istotu ich rozštvrťte.

Vedeli ste, že celé hrozno môže byť pre deti tak nebezpečné? Viete o iných veciach, ktoré by mohli byť rovnako nebezpečné pre deti? Povedzte nám to v komentároch!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.