Keď sme plánovali cestu na opačný koniec sveta, dostala som otázku, či berieme aj deti. Fakt ma pobavilo, že niekomu môže napadnúť nechať kojené dieťa doma na 6 týždňov. Vyhodnotila som to ako nepremyslenú otázku človeka, ktorý nevie ako to s deťmi chodí.

Mama Valéria so sestrou a rodinami na výlete v Tasmánii.

Po návrate sa však otázky v podobnom duchu zopakovali z rôznych strán. Tá cesta lietadlom bola hrozná však? Osem detí pokope v jednom dome, to vás musela bolieť hlava! Oddychovala si vôbec, či si pol dňa stála pri sporáku? A v tom teple pri mori, stále za niekým behať… Samozrejme, že na taký druh otázok vlastne nikto nečaká odpoveď. Ja asi mám prikyvovať a byť rada, že ma niekto poľutuje s toľkými deťmi na hrudi. No mňa takýto pohľad stále zamrzí.

Trojnásobná mama Valéria s rodinou.

Pamätám si ako sme oznamovali tretie tehotenstvo. To ste plánovali?? Uf, to budeš mať náročné. To chceš kariéru len tak zahodiť? Načo si študovala?? Doktor ostal prekvapený, keď som odmietla antikoncepciu. Keď sestra oznamovala štvrté tehotenstvo s tým, že čaká dvojičky, povedali jej, že je nezodpovedná. Mám chuť vykričať do sveta, že to nie my sme stratili rozum, ale všetci tí, čo si myslia, že mať viac detí je nezvládnuteľné, vyčerpávajúce a nezodpovedné.

Na výlete s deťmi.

Človek aby sa dnes hanbil keď má viac detí. Jasné, že keby mi niekto tri deti venoval v čase kedy som nemala žiadne, zrútil by sa mi svet, ale práve tým, že každé dieťa ma veľmi veľa naučilo, zmenilo a posunulo, príchod ďalšieho sa stal ďalšou výzvou osobného progresu. Je to tak dobre zariadené. Je pravda, že tých deväť mesiacov je obeta (hlavne pre stokilové hrochy ako ja ) , no práve cez ňu sa vieme pripraviť na to, že na istý čas, budú potreby niekoho iného pred tými našimi. Keď proti tomu nebojujeme, ale s láskou to príjmeme, budeme schopné vidieť, že to malé stvorenie nám to začne vracať hneď prvý deň svojho života plným priehrštím. A presne o ten uhol pohľadu ide i keď deti rastú. Buď ich budeme vnímať ako nepriateľov, ktorí nám berú energiu a nervy, alebo konečne otvoríme oči a zavalí nás láska. Ak si vyberieme ten druhý pohľad jednoznačne platí, čím viac detí, tým viac lásky a radosti.

Život s deťmi nekončí.

S deťmi sa život nekončí. Nemusia nás obmedzovať v ničom, ak ich od seba nebudeme nasilu oddeľovať. My sme s mužom veľmi chceli ísť do Tasmánie. Jasné, že som mala i také momenty, kedy som váhala, či je to s malými deťmi dobrý nápad. No hneď mi potom napadlo, že keď budú väčšie budú zase školopovinné, v puberte sa im už nebude chcieť ísť…Proste vždy bude nejaký dôvod prečo nie. Aj v každodennom živote. Nejdeme na ten výlet, lebo malý ma soplík, nejdem najlepšej kamarátke na svadbu, lebo mám malé bábätko, nemôžem teraz chodiť cvičiť, keď kojím, nezačnem robiť niečo pre seba, lebo nemám čas… bla, bla, bla. A tak nám život utečie a z tej prázdnoty budeme viniť svoje deti.

Čítaj tiež: Čo pre mňa znamená dovolenka na materskej a dve fámy o lietaní s bábätkom.

A keďže tieto riadky píše FITMAMA (zatiaľ trojdetná), nedá mi nenapísať, že neviňte svoje deti ani za pneumatiky okolo pásu. Oni nám nepchajú po večeroch bonboniéru do úst, či neobjednajú za nás pizzu. Sme to len my, ktoré plačeme do vankúša, že sa nám „také“ stalo. Treba si konečne uvedomiť, že je to len o tom ako na veci pozeráme. Ak sa nastavíme optimisticky, a budeme sa sústrediť na pozitíva, budeme plné energie aj s piatimi deťmi, precestujeme svet s tromi, či schudneme hoc aj 40 kíl. Ako dôkaz fotky z našej 6-týždňovej dovolenky, s deťmi stále v pätách.


A sľubujem, že sme si to fakt užili a oddýchli sme si! Pri tejto téme musím spomenúť moju prababku. Predstavte si mala 17 detí, z toho trikrát dvojičky! To len tak, keby niekto váhal, či zvládne ďalšie dieťa.

Založ si svoj MAMABLOG. Prispej svojim príbehom, receptom či recenziou aj ty a inšpiruj nás! Tiež súťažíme o krásne ceny. Registrovať sa môžeš TU

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.