My mamy, toho počas choroby asi veľa nenaležíme. Staráme sa doma o všetko a o všetkých,  akoby sa nič nedialo. Veď tentokrát ochorela mamina, nie tatino a deti, tí to už majú našťastie úspešne za sebou. Perieme, varíme, upratujeme, nakupujeme, venčíme, prechádzkujeme. 

“Jednoducho, sme mamy za každých podmienok. Veď naším revírom je rodina a našim poslaním je byť nezastaviteľnou!”   

Keď som si brala svojho muža, povedala som mu, že soplík nie je smrteľná choroba a obaja sa o seba budeme starať v zdraví aj v chorobe. Čiže aj on o mňa, nie len ja o neho. No teraz vážne. To, že chorý človek s chorobou patrí do postele a nie do kolektívu, vie aj malý škôlkar. A každý organizmus má svoje limity. Keď ochoriem a to už musí byť chrípkový masaker, našťastie sa na svojho manžela môžem naozaj spoľahnúť. Síce je pol domácnosti ako po výbuchu, malej oblečie sviatočné oblečenie do piesku, pyžamko na ihrisko, no stále to robí rád a s láskou. A čo je hlavné, prežijeme to. Ja ich už za odmenu iba menežujem z postele. Na to, aby sa táto “život ohrozujúca soplíková situácia” u nás doma neopakovala príliš často, snažím sa myslieť na zdravie našej rodiny počas celého roka.

sirup

Ako farmaceut, no najmä ako mama, sa riadim 3 jednoduchými pravidlami:

1. Najdôležitejšia je prevencia

Vždy je lepšie ochoreniu predchádzať, ako ho musieť liečiť. Ja jednoznačne dôverujem prírode. Je vhodné používať výživové doplnky s prírodnými výťažkami, ako je echinacea, rakytník, výživové doplnky z hlivy ustricovej alebo kolostra, ktoré posilňujú imunitný systém. Nezabúdajte na otužovanie, pravidelný pohyb, vetranie, optimálnu vlhkosť vzduchu počas spánku, a tiež na pitný režim. Zvoliť môžete čistú vodu alebo bylinné čajové zmesi, vhodné pre deti aj dospelých. Umývajte si ruky. Aj keď sa vraví, že čistota je pol života. Všetkého veľa škodí a s hygienou to netreba preháňať. Urobte radšej svojim deťom radosť aj z rutinných činností, na ktoré často zabúdajú. Umývanie rúk potom zvládnete hravo aj s pomocou bezdotykového dávkovača antibakteriálneho mydla . U nás doma je to zakaždým veľká zábava a moja malá princezná, si vďaka tomu nikdy nezabudne umyť rúčky.

Čítaj tiež: Chystáte sa na výlet? Zoznam vecí, na ktoré nemôžete pri plánovaní zabudnúť!

2. Pre svoju rodinu chcem vždy len to najlepšie

Vyvážená a kvalitná strava je základom pre zdravie veľkých aj malých. Vedeli ste, že  imunita začína už v našom čreve? Preto je logické, že to, čo jeme, má zásadný vplyv na to, ako funguje naša imunita a asi naozaj platí, že sme to, čo jeme. Áno, neexistuje zázračná potravina, ktorá naštartuje imunitný systém k úplnej dokonalosti, no naša imunita, je dokonale poprepájaný systém orgánov, tkanív a buniek v tele, ktoré pre svoju správnu funkciu potrebujú vyváženosť a pestrosť na tanieri. Myslite na to, že dôležitý nie je len legendami opradený C vitamín, ale celý komplex vitamínov a minerálov, ktoré by sme mali dopriať  detskému organizmu, rovnako ako aj sebe. Ak sa neviete vyznať v mori výživových doplnkov a voľnopredajných liekov určených na posilnenie imunity a zbavenie sa jarného prechladnutia či chrípky, nechajte si poradiť od odborníkov a nedajte sa zlákať iba reklamou či pekným obalom. Čítajte zloženie a premýšľajte nad tým, čo naozaj aktuálne potrebuje vaše telo.

Vybrala som pre vás našich 3  detských “antisoplíkových” superhrdinov: 

detský sirup

  • Sirup Cebion 2x multi, obsahuje potrebnú dennú dávku vitamínu A, C, D a E, jód, selén, vlákninu a tiež u detí často zabudnuté B vitamíny, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu nervového systému. Vitamín  B12 v spojení s kyselinou listovou, pre tvorbu červených krviniek a obnovu buniek. Sirup je určený pre deti od 1 roka, neobsahuje umelé farbivá, konzervanty ani lepok. ­
  • BABY IMUN sirup s hlivou a rakytníkom, ktorý obsahuje koncentrát až z 1 kilogramu čerstvého ovocia. Hliva ustricová obsahuje nie len vlákninu, ale aj biologicky aktívne imunomodulačné  látky, ako sú betaglukány. Rakytník podporuje prirodzenú obranyschopnosť malého organizmu, správnu činnosť srdiečka, tráviaceho traktu, pomáha znižovať únavu a udržiava zdravú pokožku dieťatka. Sirup neobsahuje pridaný cukor, umelé farbivá, lepok, sladidlá ani konzervačné látky a užívať ho môžu deti už od 1 roka. Užívať ho môžu celiatici, ale aj tehotné a kojace mamičky.
  • Napokon pomoc z prírody, vo forme detského bylinného čaju na podporu imunity
    . Obsahuje rakytník, harmanček, mätu priepornú a rebríček obyčajný. Všetky byliny sú v BIO kvalite. Rakytník stimuluje činnosť imunitného systému. Mäta, harmanček a rebríček zlepšujú trávenie a sú vhodné pri dýchacích ťažkostiach. Tento detský čajík, má veľmi lahodnú vôňu a chuť.

Náš tip: Nedajte chrípke šancu! 5 domácich liečiv, ktoré pomôžu celej rodine.

3. No stress!

Stres je jeden z hlavných faktorov, ktoré negatívne ovplyvňujú našu imunitu. Naopak, viaceré vedecké štúdie potvrdzujú fakt, že smiech, vnútorná pohoda, spontánna radosť zo života, zamilovanosť a naše zdravie vzájomne súvisia. Nájdime si viac času pre seba, Venujte sa sebe. Doprajte si kvalitný spánok. Hrajte sa s deťmi. Spievajte im, čítajte im, rozprávajte sa s nimi a objímajte ich. Pretože naša psychická (ne) pohoda sa často prenáša aj na naše deti. Povedzme si úprimne, zbaviť sa stresu a pocitu vyčerpania nie je také jednoduché. Ak potrebujem pomôcť v boji s jarnou únavou, siahnem po výživovom doplnku s obsahom horčíka, vitamínu B6, extraktu z medovky a chmeľu. Všetky zložky v tejto unikátnej kombinácii súčasne, prispievajú k správnemu fungovaniu nervového systému.

Možno je formovanie imunity pomocou stravovania, zmeny životného štýlu a kvalitných výživových doplnkov v porovnaní s liekmi, “na dlhé trate”, ale mne to rozhodne stojí za zdravie mojej rodiny.

Všetky výživové doplnky, rovnako aj našich “antisoplíkových superhrdinov“, nájdete v internetovej lekárni BENU.

text: Veronika Kmeťková

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.