Príchod bábätka do rodiny je nepochybne tá najkrajšia udalosť v živote matky. 9 mesiacov sa intuitívne pripravujeme na veľkú zmenu, ktorá na nás čaká. Máme mnoho očakávaní a predstáv o živote s novým členom rodiny…

Avšak! Žiadna príručka ani rady kamarátok nás nedokážu pripraviť na novú životnú rolu tak aby sme boli spokojné, ak v nej budeme často zabúdať na jednu podstatnú vec. Na seba…

tehotenstvo

Žena dobrá matka, priateľka, manželka, kuchárka, upratovačka….

Áno, tých úloh v našom živote je nepochybne viac. Problém je v tom, že my ženy často chceme veci dotiahnuť do dokonalosti. Byť dokonalou ženou, priateľkou, kuchárkou, mať skvelú postavu a domácnosť ako z časopisu sa nám darí ľavou zadnou, avšak po príchode bábätka je toho času na ostatné činnosti menej.  Veľkú úlohu v tom zohráva aj naše okolie, ktoré chtiac – nechtiac od nás isté veci očakáva. V takých prípadoch je ľahké skĺznuť do dlhodobej nespokojnosti, najmä ak je latka nastavená privysoko. Zrazu to krásne vysnívané obdobie ani zďaleka nevyzerá tak ako sme očakávali a my v tom kolotoči stereotypu nadobúdame pocit zlyhania.

Čo dnes navariť? Výborná brokolicová polievka pre deti od 6 mesaicov. 

Spánok vs. bezchybná domácnosť

Ruku na srdce koľké z vás si doprajú oddych keď dieťa zaspí? Áno z rozhovorov s mojimi kamarátkami som usúdila, že máloktorá. Spánok dieťaťa vidíme ako skvelú príležitosť na upratovanie, varenie. Ale kedy nám ostane potom čas na seba? Práve denný spánok detí je ten čas, ktorý je len a len pre nás. To je ,, kľúč úspechu” pri malých deťoch. Variť a upratovať kým sú deti hore a vyložiť nohy na stôl keď spia. Je pravda, že kým ešte nechodia to bude náročnejšie, ale aj vďaka tomu z nich vyrastú najlepší pomocníci, ktorý domáce práce vnímajú ako bežnú rutinu a nie ako otravnú povinnosť, ktorá patrí výlučne do rúk maminky. A presne aj vďaka tomu si vy nájdete konečne čas na spánok alebo dobrú knihu.

Tenká hranica medzi matkou a slúžkou

Naša láska k deťom je tá z najsilnejších a preto by sme im splnili všetko čo im vidíme na očiach. Dôležité je však vedieť, že menej je viac a učiť deti k samostatnosti je jedna z najcennejších vlastnosti, ktoré im do života môžeme dať. Deti potrebujú vedieť, že maminka má rovnako ako ony svoje potreby, že niekedy býva unavená a nevládze tak ako iné dni, že maminka je rovnako len človek. Čím skôr ich to naučíme, tým jednoduchšie budeme domácnosť zvládať.

Čítaj tiež: Halóó! Nedávajme si nálepky, prosím!

Žena v domácnosti 24/7

Tak a máme tu ďalšiu kontrolnú otázku. Máš aj ty svoje hobby? Chodíš sem tam von aj bez detí? Ak je tvoja odpoveď áno je všetko v tom najlepšom poriadku, pretože to, že sa staneme maminkami neznamená, že sme bytosti bez nároku na sociálny život. Je úplne v poriadku, priam až nutnosť nechať deti oteckovi, babke a ísť raz za čas s kamarátkami na kávu, nakupovať, do fitka alebo do prírody. Povedzme si na rovinu, že je omnoho lepšie byť s našimi ratolesťami o hodinku-dve týždenne menej, ale oddýchnuté a šťastné.

Takto to ďalej nepôjde

Ak máš pocit, že si v tom sama mýliš sa, pretože to zažívajú mnohé z nás.
Mnohé z nás popri tom všetkom zabúdajú na to najdôležitejšie – na seba.
Sú to práve potreby rodičov v tomto prípade matky, ktoré musia byť naplnené na to aby bola rodina spokojná a šťastná. Matka je ako vysielač, ktorý vysiela pohodu, lásku a spokojnosť, ale aj stres a nepohodu, ktorú prijímajú všetci členovia rodiny. Je práve na tebe či si pripustíš, že to takto ďalej už nepôjde. Zabudni na všetky vzorce a povinnosti ,,dokonalej” matky. Počúvaj najmä samú seba!

Zdroj fotografií: pexels.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.