stastna zena
U mamy som v živote vždy našla pochopenie. Vypočula moje náreky, utrela slzy a poradila… Poradila ako to môžem vyriešiť, ako z toho von, ako napraviť pokazené… Vždy to ale ukončila slovami, ktoré sú nám všetkým dobre známe. “Čo si si navarila to si musíš zjesť moja a každý sme si SÁM svojho šťastia strojcom.”
Francúzsky spisovateľ Hector Berlioz kedysi dávno tiež povedal jednu peknú vetu: “Šťastie na talent nestačí. Treba mať aj talent na šťastie.” A tak to je… Šťastie neklope na dvere každý deň. Šťastia nedostane nikto viac ani nikto menej. Ide o to ako vieme s rovnako nadeleným šťastím narábať. Či ho vieme prijať, chrániť, zveľaďovať, deliť a dávať, alebo ho necháme nepovšimnuté v kúte a čakáme v stave ľútosti na ďalšie, ktoré už asi nepríde.
Ľudia sa často a radi sťažujú. Na zlého partnera, na deti, na bývanie, na prácu či biedu, na zlú imunitu, na postavu… Závidia a neprajú, lebo sami nemajú. Ale prečo nemajú? To je otázka, ktorú často a radi ignorujeme, kým sa začneme sťažovať, ľutovať a bedákať. Pravda, sú veci, ktoré do života prídu len tak, bez pozvánky. Choroby, prírodné katastrofy či autonehody… Ale za všetko, okrem týchto pár výnimiek, ktoré žiaľ neovplyvníme si môžeme sami. Áno sami. Zlého partnera vám nikto nenanútil, vašim “nepodareným” deťom neučarovala iba puberta a vaša postava sa tiež nenafúkla sama.  Pravda? V tomto stave zotrvávame a miesto toho, aby sme sa zamysleli a robili niečo inak, ako doteraz, lepšie ako doteraz alebo aspoň niečo robili sa ĽUTUJEME. Snažíme sa negatívnym pritiahnuť pozitívne a to nie je, nie je cesta k šťastiu.
Chcem tým len povedať, že treba veriť v život. Vo všetkých jeho podobách, so všetkými radosťami aj bolesťami. Treba veriť, že všetko okolo nás sa pre niečo deje a má v našom živote svoje miesto. V zlom nájsť to dobré a dobré si chrániť. Je len na nás ako to vidíme a cítime. Svoj život si formuje každý sám a nikto iný na tom nič nezmení. Nikto a nič. Ani šťastie. Lebo ako sa vraví. Šťastie je krehké a dočasné. Preto nečakajte a radujte sa z toho čo máte.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.