Úprimná milá dáma s nekonečným úsmevom, pozitívnou energiou a šarmom. Pôvodne sme sa mali s TAMI rozprávať o knihe Mamou po 30“ , ktorú vydalo vydavateľstvo InspiraPublishing minulý rok. Nakoniec z toho ale vznikla šmrncovná Mamastories. Prečo? Lebo koho tento názov nevystihuje viac ako instagramovú kaučku @instaranajky, mentorku, autorku, ale hlavne inšpiratívnu mamu @tamiinspira.

foto: Gabriela Teplická

V tvojich článkoch, rozhovoroch aj rečovom prejave je cítiť, že máš
bohatú slovnú zásobu. Sama som si musela pár slovíčok hodiť do slovníka.
Čo ti k tomu pomáha? Čítanie, prekladanie?

Ďakujem za pochvalu, pre mňa ako nerodenú Slovenku je to pocta a som rada, že viem pretaviť myšlienky do zaujímavých tvarov- neopočúvaných slovenských výrazov a niekedy aj novovýrazov. Okrem toho, že som vyštudovala jazyky, tak aktívne pracujem, čítam a študujem v troch z nich- takže sa mi prelínajú slová. Učím sa tieto pomyselné nevýhody akceptovať a pretavovať na výhody.

Už nejaký čas sa okrem prekladov venuješ aj instagramovému svetu, ktorý
máš zdá sa tiež v malíčku. Ako si sa od prekladateľstva dostala k tejto
tvojej virtuálnej záľube?

Mám PhD. z marketingovej komunikácie a reklamy a počas prvej materskej som brala všetku prácu, ktorá sa dá robiť z domu. Popri prekladoch som spravovala sociálne siete klientom. Takže to nikdy nebola virtuálna záľuba, ale kus reálneho chleba. Až minulý rok sa mi uvoľnila kreativita a kapacita rozbehnúť svoj vlastný marketingovo- networkingový projekt spojený s Instagramom. INSTARANAJKY- učím podnikateľov efektívne a strategicky komunikovať na Instagrame tak, aby zarábali (nielen predávali či prežívali). Chcem, aby každý robil to, čo vie a miluje. A tiež viem, že palivom pre „iskričky“ v očiach sú práve peniaze v podnikaní. A poznám a mám otestované metódy a techniky, ako sociálnu sieť vyžmýkať tak, aby Vám plnila Vaše podnikateľské ciele. Organizujem offline stretnutia, aby sme sa vzájomne poznali a podporili sa. A toto marketingové bábo začína chodiť. Darí sa mu a ak ste malý biznis, handmade mamka alebo chcete svoj projekt rozvíjať, pridajte sa k nám na  www.tamaragoncarova.sk

“Každá žena má právo rozhodnúť, kedy má kapacitu priviesť na svet dieťa”

Niekde medzi tým si sa však stala mamou. Mamou po tridsiatke, o čom si
napokon napísala aj knihu. V rozhovore pre 
druzicka.sk som čítala, že je 
to “výcuc poznania z 500-stranového denníka”. Toto obdobie ťa teda
určite silne motivovalo. Myslíš, že ženy po 30 to majú ťažšie, alebo
inak zaujímavejšie, ako tie “pred”?

Materstvo rozdelilo môj život na obdobie „pred a po“. Nečakala som však, že si túto zmenu vôbec nevychutnám. A to vôbec neznamená, že som zlá mamka. Materstvo po 30 je náročné v tom, že mamka sa okrem dokonalého materstva chce dokonale venovať aj sebarealizácii, sebarozvoju, športu, životu, cestovaniu, koníčkom, práci, stravovaniu, zariaďovaniu, vzťahu, komunitnému životu, atď …a že všetko chce robiť na 100 percent a ono sa to z dlhodobého hľadiska a bez pomoci nedá zvládať. Moja kniha je liekom pre mamky- perfekcionistky a náčrt mojej cesty, ako si materstvo užiť, ale neutopiť sa v ňom. Je to môj príbeh, ktorý sa dobre a ľahko číta. Je o vnútornej premene, priateľstve, očakávaniach a sklamaniach. Svoje si tam nájde každá žena, aj nemama aj mama pod 30.

Mamou po 30
zdroj : vydavateľstvo Inspira Publishing

V dnešnej rýchlej dobe sa hranica prvorodičiek posúva stále vyššie a
vyššie. Často sa na prvé miesta radí kariéra, potom sa hľadá partner a
dieťa sa dostaví naozaj najskôr po 30. Tvoja kniha je teda nadčasová.
(smiech) Bol to zámer?

Každá žena má právo rozhodnúť, kedy má kapacitu priviesť na svet dieťa a či má vhodného ocina pre dieťa. Je to vyslovene súkromná záležitosť, ktorú nehodnotím. Mamou sa môžete stať aj bez pôrodu, je veľa detí, ktoré potrebujú rodinu a bezpečie. Ide skôr o nastavenie a mentálnu pripravenosť „dávať“ nezištne, starať sa a ľúbiť. Samozrejme, že prírodu neoklamem a telo si pamätá. Päťročné nočné vstávanie k dieťaťu dá zabrať a na kráse, šarme či fungujúcom vzťahu to tiež nepridáva. Chápete? Mladé mamky sú v tomto výkonnejšie, energickejšie a toľko neriešia!

Na knihu sú veľmi pozitívne recenzie, mamičky sa v nej našli a veľa z
nich píše, že im kniha pomáha prekonať toto, pre mnohé strastiplné
obdobie. Čakala si pri svojej knižnej prvotinke takýto úspech?

Ďakujem každej čitateľke, ktorá si knihu prečítala (vrátane teba Kati) a podelila sa názorom. Ja som vložila do knihy toľko úprimnosti, láskavosti, bolesti a intimity, že ma neskutočne teší, že rezonuje s mamkami mojej krvnej kategórie. Chcela som sa deliť a upokojiť maminky, lebo je na nás vyvíjaný veľký spoločenský tlak a to aj v rámci najbližších ľudí.

„Ste najlepšie mamy, aké viete byť“- kľud a dajte si kávičku.”

A ešte sa chcem poďakovať, že existuje mamastorka, ktorá jednotlivé príbehy publikuje, šíri podporuje a svojou pestrosťou pomáha mamkám prekonávať aj ťažké obdobia. Ste super!

Ďakujeme Tami. Materstvo ťa motivovalo k napísaniu knihy, ale určite to malo aj iné krásne pozitíva v tvojom živote. Zmenilo sa u teba niečo, okrem časového
deficitu, keď prišiel malý Alex?

Alex je môj najväčší učiteľ a zmenil Tamaru na TAMI. Spolu s osobnostnou premenou prišla aj životná premena. Priority začali byť jasné. Objavila som možnosti online práce, pustila sa do projektov a konečne našla seba samú- skutočnú. Pochvaľujem si to. Možnosťami sa delím aj knihe, aj na blogu aj na Instagrame. Sledujte!

Na tvojom blogu, v denníku „sme“ máš napísaný úprimný a vtipný článok, kde
prezrádzaš zákulisie zárobkovo činných aktívnych instamaminiek. Netajíš
teda, že skĺbiť prácu s materstvom nie je často úplne easy, že?

Ale že vôbec to nie je „ízi“, najmä ak nemáte pomoc a dieťa je malé. Ťažké je sa zmieriť, že plánovanie, organizácia a vôbec Váš čas a očakávania nie sú vo Vašich rukách. A kto tvrdí, že je, tak je odpojený od svojho malého dieťatka. Preto nikdy neviete zaručiť, že zajtra stretnutia platia.

“Alex je môj najväčší učiteľ a zmenil Tamaru na Tami”

Čo spoločne s rodinou radi podnikáte, keď je teda čas. Alexko je
jedináčik, čiže mu nahrádzate s mužom aj súrodenca a to je často ťažšie
než mať dve deti. Neplánujete zmeniť tento jeho status?

Veľmi trefná otázka, asi v čase čítania tohto článku čitateľkami, už budem dvojmama. Môj kamarát a spoluzakladateľ vydavateľstva Inspira Publishing, Martin Bruncko, si robí srandu, že to som len kvôli pokračovaniu knihy zadovážila druhé miminko. Takže je možné, že na druhej „materskej“ vznikne kniha „Mamou po 35“. Alex si veľmi prial mať brata a nebesá nás obdarili. Takže pre mňa to bude návrat späť k prebdeným nociam, kojeniu a ňuňuňu. Manžel s Alexom však môžu pokračovať v turistike a bicyklovaní.

Tamara Goncarová
foto: Gabriela Teplická

Priznala si, že si introvert, čo by na teba pri tvojich rečových
prejavoch nikto nepovedal. Ja tiež tvrdím, že každá mama potrebuje
chvíľku pre seba, ako vypadá tá tvoja?

Milujem ticho a dobíja ma samota. Heh, čiže presne toho mám nedostatok. Moje pracovné ja (instamarketérske, autorské, networkingové) TAMI má rada spoločnosť a rada stmeľuje ľudí s nejakým zmyslom. Ženy sú mnohohranné tvory, len sa potrebujeme spoznať.

Si inšpiratívna osoba vo viacerých smeroch. Si tiež spoluzakladateľkou
vydavateľstva, ktoré publikuje krásne inšpiratívne príbehy Inspira
Publishing. Máš aj ty nejaké svoje vzory, kde čerpáš motiváciu do
osobného či pracovného života?

Ďakujem za kompliment. Mať vzor znamená porovnávať sa s niekým iným a to sa mi už nechce. Chcem iba tak žiť, milovať a užívať si momenty plné emócií. Chcem dávať a prijímať. A byť spokojná s tým, čo je tu a teraz. Sa to tuším šťastie volá. A to želám každej žene, mame a ženomame. A nech Vám inšpiratívne a úprimné knihy (nielen z nášho vydavateľstva) v tom pomáhajú…

Ďakujem, že čítate, premýšľate a odporúčate.

My ďakujeme za krásny inšpiratívny rozhovor a tiež za knihu Mamou po 30, ktorá by nemala chýbať v poličke žiadnej maminy, pretože nie je len vtipná, ale aj poučná a ukazuje, že materstvo je krásne so všetkým čo prináša. Prajeme teda mnoho ďalších spokojných čitateliek a tebe aj rodinke veľa zdravia, lásky a rodinnej pohody.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.