Tom a Elo, ktorí sa na slovenskej detskej scéne objavili len pred dvoma rokmi spoznáva čoraz väčší počet detí a mamičiek. Ich mená sú súčasťou najväčších detských festivalov a predstavenia ktoré robia poznajú školy či škôlky zo všetkých kútov Slovenska.  Vyspovedali sme teda túto veselú dvojku a ubezpečili sa, že kultúrna budúcnosť našich detí je zdá sa v dobrých rukách, čo poviete?tom a elo

Jedna z prvých vašich prvotín bola veľmi vydarená skladba “Hej, do školy”, podľa námetu známej piesne “Hej, sokoly!” Na YouTube má cez dva milióny zhliadnutí. Kto ju zložil, bol to začiatok vašej tvorby?

Elo: Hej, do školy bola jedna z našich prvotín, ale začali sme omnoho skôr a to ešte v apríli minulého roka, kedy sme zavesili na YouTube našu prvú pesničku Ideme k vám. Podľa tohto názvu vznikol aj názov nášho debutového albumu, ktorý sme krstili minulé Vianoce v košickom Auaparku.

Tom: Pesnička vznikla veľmi spontánne, keď sme cestovali koncom augusta z jedného koncertu – v rádiu hrala pieseň Hej sokoly, pochytila ma múza a vznikol text.

Na akú vekovú kategóriu sa sústreďuje vaša tvorba? Snažíte sa prostredníctvom skladieb a vystúpení odovzdať deťom aj nejaký morálny či iný odkaz?

Tom: Naše predstavenia sú určené pre MŠ a prvý stupeň ZŠ, samozrejme vždy sa snažíme prispôsobovať atmosfére a prostrediu, v ktorom hráme, aby si každé dieťa prišlo na svoje.
Okrem vtipu a zábavy sa v predstavenich snažíme prinútiť deti aj rozmýšľať, podporovať ich kreativitu. Každé predstavenie je venované nejakej edukatívnej téme s posolstvom na záver.

Elo: Naša cieľová skupina je od 2-12 rokov. Učíme sa, ako riešiť spory, učíme sa správnej výžive, správnemu pohybu, skušnému správaniu, variť, piecť… Je mnoho tém, ktoré obsahujú naše predstavenia.

tom a elo
Tom a Elo na jednom z detských predstavení.

Okrem piesní na vašom vystúpení hráte aj divadielka. Kto vám to režíruje a kto sa stará o hudbu a texty?

Tom: O hudbu do predstavení sa nám stará náš dvorný producent Pavol Petrík. Texty piesní sú moja parketa.

Elo: Obaja máme divadelné skúsenosti a boli sme vedení tým istým profesorom herectva, čo na nás zanechalo trvalé následky (smiech), v dobrom samozrejme. Ako kolegovia sme sa na javisku našli. Texty, scenáre, réžiu si robíme sami.

Z divadielka Ako Tom pribral

Na slovensku je momentálne bohatý výber tvorcov pre deti, ale vy ste jedinečná dvojka. Dvaja muži tu ešte neboli. Považujete to za výhodu?

Tom: Nemyslím, že je pohlavie rozhodujúce, deti potrebujú rovnako ženské ale aj mužské vzory. To, čo nás však odlišuje je fakt, že sme herci, mladí a zapálení pre to čo robíme a myslím, že to sa na našich živých predstaveniach jednoznačne odzrkadľuje. A to je tá najväčšia výhoda.

Elo: Ďakujem, za vyjadrenie slova muži (smiech). Mám pocit, že som stále dieťa a preto dokážeme tvoriť predstavenia pre deti, pretože nimi stále sme. Ak môže dieťa zdieľať tento spoločný pocit, tak je to výhra. Cítim, akoby sme boli s deťmi na jednej vlnovej dĺžke. Myslím si, v čom sme odlišní od ostatných detských interpretov, je to, že sme herci a naše predstavenia aj živé vstupy sú viac herecké a sú viac komunikatívnejšie.

Konkurencie sa teda nebojíte?

Tom: Nesústreďujeme sa na tvorbu iných. Záleží nám predovšetkým na našom raste a kvalitnej produkcii. Myslím, že je už na každého zvážení, čo chce svojmu dieťaťu ponúknuť. My ponúkame úprimnosť, hravosť, zábavu no aj morálny presah. To čo robíme, chceme robiť najlepšie ako vieme a konkurencia nás nejako netrápi.

Elo: Nie, prečo? …Máme svoj štýl a stojíme si za ním. Veríme tomu, čo robíme. A myslím si, že deti to cítia a výsledok sa dostaví sám.

Radosť v detských tváričkách hovorí za všetko.

Otázka skôr na Toma, ktorý ešte študuje. Koncerty, vystúpenia a príprava určite zaberajú kopec času. Stíhate sa popri tom venovať naplno aj štúdiu, alebo to Elo, ktorý štúdium ukončil, ťahá bratsky za dvoch?

Tom: Všetko je len o chcení a zapálení. Už tretí rok sa mi úspešne darí zosynchronizovať štúdium s našim projektom. Veľa však závisí od podpory spolužiakov či ochoty školy, za čo som naozaj vďačný. Čo sa týka práce na projekte – s Elom máme úlohy rozdelené rovnomerne.
Každý z nás robí čo ho baví a na to sa vždy čas nájde.

Započuli sme, že sa chystáte niečo nové so známou kapelou S Hudbou vesmírnou, ktorá pred pár dňami vydala ďalší vydarený song No a čo! Prezradíte viac?

Tom: Máme veľkú radosť z tejto spolupráce. Chystáme veľmi zaujímavý filmovo natočený videoklip pre deti, no tému si zatiaľ necháme pre seba.

Elo: Len to, že to bude peckááá.. A bude to rozprávkové.

Vianočné vystúpenie Toma a Ela.

Tak to sa už teraz tešíme! Kde vás môžeme vidieť? Oslovujú vás aj školy či škôlky? Chystá sa aj predvianočné turné?

Tom: Momentálne máme kalendár veľmi nabitý, čo nás samozrejme veľmi teší. Vystupujeme v kultúrnych domoch, školách, škôlkach, obchodných centrách.

Elo: Prednedávnom sme odštartovali jesenné turné, ktoré sme zahájili v Rabči, kde prišlo veľmi veľa detičiek a bol vypredaný kulturák. Bolo to úžasné. Máme rozdrobených niekoľko spoluprác, ale s určitosťou vieme povedať, že sa predstavíme tohto roku ešte v Spišskej Novej Vsi, Papíne, Kolárove, Ludaniciach, Bratislave, Dobšinej, Moldave nad Bodvou, no a samozrejme v milovaných Košiciach a do konca roka sa pridá ešte niekoľko miest. Viac informácií môžete nájsť na našej webovej stránke www.divadlodetom.eu , alebo na našom FB – Rozprávkový svet Toma a Ela.

Ďakujeme za rozhovor Tom a Elo. Tešíme sa na nový videoklip a ďalšie projekty či divadielka. Určite budeme o vás ešte veľa počuť. Viac z ich veselej tvorby nájdete tiež na youtube.com


Pozrite sa tiež na fotoeditoriál z natáčania videoklipu hudobnej dvojice Paci Pac.


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.