Už o niekoľko dní zažije východné Slovensko svoj prvý detský predajný festival. Tento dlho očakávaný projekt odštartuje svoju premiéru už 7.12.2019 v Tabačke Kulturfabrik v Košiciach a predstaví sa v naozaj veľkej paráde. 

UCHO – detský svet dizajnu so sebou prinesie okrem širokej ponuky obľúbených slovenských značiek pre deti aj hŕstku známych osobností. Bohatý program si teda užijú nie len dospelí, ale hlavne deti. 

Festival pod záštitou Košického samosprávneho kraja zorganizovalo šikovné materské trio Mimi, Tega (Dve matky) a Miška. Viac o tom kto sú a čo pre ne tento projekt znamená nám prezradili v rozhovore.

ucho
Mimi, Tega a Miška so svojimi detičkami, foto: Dedinská mať

Prečo a koho nápad bolo založiť Ucho- detský svet dizajnu práve v Košiciach? 

V Košiciach bol dlhodobo dopyt po detských predajných festivaloch, ktoré na západe fungovali už niekoľko rokov. Miška, ktorá žila v Prahe ale aj Mimi, ktorá fungovala v Bratislave pravidelne tieto akcie navštevovali a tak sa rozhodli /nezávisle od seba/ priniesť „slow fashion detských výrobcov“ na východ Slovenska.

Miška už v júni zorganizovala skvelý festival Made4kid a keďže v tom čase už boli rozbehnuté aj prípravy na Ucho, dostali sme skvelý nápad spojiť tieto dva projekty a priniesť do Košíc festivaly, ktoré sa v pravidelných intervaloch stanú obľúbenými a navštevovanými.

Prečo ste festival pomenovali práve Ucho?

Ucho symbolizuje dieťa. Kedysi sa hovorievalo deťom, “ty malé ucho”.  A taktiež je to festival venovaný detskej tematike a celým rodinám. Naše motto: “Načúvajme detskej duši, stačí aby rodičia viac vnímali a počúvali detské sny…” Čiže naše Uško má viacero významov, ktoré sú spolu prepojené.

Na čo všetko sa na premiére festivalu môžeme tešiť?

Oslovili sme TOP-ku zo všetkých známych značiek ako napríklad Koláčová, Lemur, Korkii, RAK a ďalší. Máme obmedzenú kapacitu 40 výrobcov tak sa snažíme vybrať to najlepšie zo slovenského trhu, ale tiež „namixovať“ ten správny koktejl – aby si každý návštevník prišiel na svoje.

Program je pripravený pre dospelých / psychologické prednášky, prednášky o nosení detičiek, alebo o správnom prikrmovaní/, ale aj deti si prídu na svoje, keďže nás svojou účasťou poctí Zahrajko, skvelá Haliganda, či detské tanečné súbory. Počas celého dňa ich čakajú rôzne workshopy, kde sa nie len zabavia ale aj niečo nové naučia.

View this post on Instagram

•MELLOW• Svet plný príbehov a snov: Príbehy, rozprávky, tajomstvá a sny. Od útleho detstva v nás vyvolávajú rôzne pocity. Určite si aj dnes spomeniete na ten moment, keď v noci, v čase spánku a zhasnutého svetla, z malých štrbiniek paplóna doliehajúceho na posteľ vychádzalo svetlo baterky a Vy ste, opäť raz, porušovali rodičovské pravidlá. Miesto spánku ste prežívali dobrodružstvá knižných a fantazijných hrdinov, ktorí sa tam ukrývali spolu s Vami. Práve túto radosť Vám chceme pripomenúť s Mellow pillows vankúšmi. Stačí ak si vyberiete svoj obľúbený motív, zavriete oči a v objatí s Vašim vankúšom sa oddáte snívaniu tak, ako keď ste boli deťmi. Na @ucho._detsky_svet_dizajnu #ucho.detskysvetdizajnu #svetdizajnu #nacuvajdetskejdusi #festival #kosice #tabacka #december #dvematky #jednasatka #predajca

A post shared by UCho. detský svet dizajnu (@ucho._detsky_svet_dizajnu) on

V čom bude UCHO – detský svet dizajnu jedinečný od iných podobných akcií, ktoré na Slovensku fungujú?

Teší nás, že sa takýto festival uskutoční v metropole východu a medzi jedinečné by sme mohli zaradiť aj krstné mamy projektu ktorými budú Janka Kuriláková – uznávaná módna návrhárka značky KURA a Linda Babušíková– jedna z najlepších slovenských blogeriek – Lapkinn.

V rámci dvojdňového programu deti na workshope vymaľujú stavebnicu pre choré detičky z košickej onkológie. Táto stavebnica bude následne venovaná ako dar nemocničnej škôlke.

Čítaj tiež: Cirkus Romána, kniha Zuzky Haasovej, ktorú môžu deti dotvoriť

Premiéra je už za dverami. Ako často sa bude toto podujatie konať v budúcnosti?

Áno, premiérovo chystáme Vianočnú dvojdňovú edíciu, ktorá sa uskutoční v dátumoch    7.-8.12.2019 v Tabačke Kulturfabrik v Košiciach.

Do budúcna plánujeme organizovať tento festival dvakrát v roku a to jarno/letnú a jesenno/zimnú kolekciu. Samozrejme, všetko bude záležať od dopytu zo strany ľudí.

ucho

Takže všetko je pripravené. Vstupné na toto podujatie zakúpite priamo na mieste v Tabačke Kulturfabrik v Košiciach. Celý program ako aj predajcov, ktorých na festivale nájdete si môžete pozrieť na www.uchosvetdizajnu.com

Tešíme sa!

Hlavní partneri podujatia:

Košický samosprávny kraj, Mesto Košice-staré mesto, Tabačka
kulturfabrik, Hotel Metropol, Sanica Košice, Xbody, Korkii,
Dve matky a jedna šatka, Koshi sushi Košice

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.