Už nám to začína. Ulice zaplavujú ligotavé zvončeky, stromčeky a čochvíľa nám v obchodoch začnú vyhrávať koledy. Všade naokolo na nás kričia výklady s najkrajšími “potrebnými” vecami či neodolateľnými talianskymi bábovkami. Do toho nám naše milované stvorenia s iskričkami v očiach ukazujú všetko, čo im tento rok Ježiško nadelí a my to s ním samozrejme vybavíme. A aj keď to nejde, hľadáme možnosti, lebo im nechceme pokaziť tú veľkú radosť, ktorá sa im sľubuje celý predvianočný čas.

Vianočná lož

Priznávam áno, aj mne sa podarilo povedať deťom tú čarovnú lož Vianoc, že ak budú dobré, Ježiško im donesie čo si budú priať. A každoročne za toto milé klamstvo nesiem aj následky: Ježiško im to nedonesie, pravda zacvakáme si to všetko sami. Doteraz bojujem s otázkou: “Čo za to?”. Deťom sa to “dobré” obdobie skončí hneď po rozbalení všetkých darčekov a najlepšie, že si túto nebezpečnú vetu zapamätajú lepšie ako svoje meno a rok čo rok sa celá táto “želacia rutina” vracia v ešte väčšej paráde a ja mám chuť vykričať celú pravdu, ktorá by mi to všetko tak krásne uľahčila. Nakoniec ale to mlčanie vždy stojí za to a keď vidím tú úprimnú radosť z darov ktoré si tak veľmi želali, je to na nezaplatenie.

Vianočná výzdoba

A keď už som pri tej paráde, ja som si vždy potrpela na pekný strom. Veď čo ak nebude dostatočne ovešaný, alebo farba jeho ozdôb či dokonca ihličia už nebude aktuálna. Celý Advent býval pre mňa vlastne skúškou kreativity a často ma v tom chaose radosť z Vianoc opúšťala skôr ako sa vôbec začali. Hnala ma myšlienka, že ako dobrá mama docielim doma dokonalú vianočnú atmosféru len v podobe bohatej výzdoby, bohatého stola či bohatej darčekovej výbavy. Smiešne. Vianoce skončili a mne zostala doma len kopa ďalších “úžasných” vecí, tri kilá naviac a na balkóne opadaný strom ktorý už nik nechcel ani vidieť, nie to ešte vyhodiť. A najlepšie, že deťom bolo nakoniec úplne jedno aká bola výzdoba a koľko druhov pečiva mali na stole. Áno. Jasne, že všetko to krásne patrí k tomu. Ale už to nepreháňam. Len si to užívam, lebo viem že podstatné je prežiť tieto sviatky s ľuďmi ktorých ľúbim. To je tá najlepšia vianočná výzdoba, ktorú nezoženiem na žiadnom trhu, lebo tie najkrajšie ligotavé iskričky mám doma v očiach svojich šťastných detí.

“Adventný čas začal a ja nám teda všetkým želám aby sme ho tento rok zažili v plnej paráde. Nie v tej hmotnej či materiálnej, ale tej skutočne vianočnej. Aj keď budú nakoniec s nemoderne ozdobeným stromom či nepodareným kaprom, ale za to v láske a štedrosti. S vinšami a koledami. Len tak, v kruhu svojich najbližších oslávime sviatky radosti, pokoja a zázrakov. Zas o niečo krajšie.”
PS: A ak so mnou niektorá zdieľate rovnaké pocity verte, nie ste jediná. Tak krásne adventné obdobie maminky a ozaj nezabudnite, na Vianoce nechodí kontrola z hygieny, ale Ježiško. (vraj, počula som)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Napíšte svoj komentár!
Prosím, sem napíšte svoje meno

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.